Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait maden ocağında meydana gelen göçükte 2 işçinin göçük altında kaldığı bildirildi. Göçük altında kalan işçiler 6 saat sonra kurtarıldı.

Edinilen bilgiye göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına ait TTK Genel Müdürlüğü Karadon Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında henüz belirlenemeyen bir sebeple Göçük meydana geldi. 2 maden işçisinin Göçük altında kaldığını belirten Genel maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ahmet Demirci, İHA’ya yaptığı açıklamada, “Maden ocağında Göçük meydana gelmiş. İki arkadaşımızı kurtarma çalışmaları başladı. Şuan kimliklerine dair herhangi bir bilgi yok. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor” ifadelerine yer verdi.

Göçüğün birinci ocak eksi 360 ila 460 kotunda meydana geldiği öğrenildi.

Kaynak: Cumhuriyet

Kazaların oluş sebebi ise tamamen teknik konular olarak görülüyor

Güvencesizleşen, sömürünün derinleştiği emek rejimi, alınmayan İşçi Sağlığı ve Güvenliği önlemleri nedeniyle bir savaş alanına dönmüş durumda. Kanıksamamız isteniyor. Hergün tanık olduğumuz işçi cinayetleri, istatistiklere dönsün isteniyor. Unutmamak ve unutturmamak hepimizin sorumluluğu. Unutmamanın yolu yaşanan her işçi cinayetinin ve iş kazalarının araştırılması, neden kaynaklandığının ortaya konmasından geçiyor. Bizlere düşen sorumluluk bu haberlerin takipçisi olmak. Yine yaralı kurtulan işçilerin yaşamını nasıl devam ettirdiği, çalışmaya devam edip etmediklerin de izlenmesi gerekiyor. Haberlerde bunların izlerine yer vermeliyiz, bunları aramalıyız. Ne yazık ki, olaylar sadece yaşandığı an itibarıyla ve olaya müdahale için neler yapıldığı ile sınırlı ele alınıyor. Zonguldak göçüğü haberleri de bu sınırlılıkları taşıyor.

Olay ile ilgili kamuoyunu bilgilendiren Valinin açıklaması da bunun kanıtlar niteliktedir.

”Madencağı bölgesine giderek çalışmalar hakkında bilgiler alan Vali Ahmet Çınar, mutlu haberi gazetecilere verdi. Vali Çınar, “Yüzlerini de yıkadılar. Her şey normal. Durumları da iyi. Birazdan inşallah çıkaracaklar. TTK’nın Genel Müdürlüğümüzün bu konularla ilgili kazalarla ilgili tahliye ekibi Türkiye’nin en iyi, en tecrübeli, en profesyonel ekibi. Herkes işinin başında. Sağlık ekiplerimiz, AFAD müdürlüğümüz zaten TTK Genel Müdürümüzün koordinesinde her şey iyi gidiyor. Çok şükür Allah beterinden saklasın. Her şey normal” ifadelerine yer verdi.

Vali Çınar, kazanın oluş sebebiyle ilgili sorulara da, “Onlar teknik konular” diyerek açıklamasını sonlandırdı.” (Kaynak: HaberTürk)

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…