İşçi cinayeti: “İSKİ ‘alakamız yok’ diyerek sorumluluktan kaçamaz”

İstanbul Başakşehir’de İSKİ bünyesinde çalışan iki taşeron işçi, kimyasal depo temizliği konusunda eğitimleri olmamasına rağmen gönderildikleri bir işte gazdan zehirlenerek yaşamını yitirdi. “Konuyla alakamız yok” diyen İSKİ’nin, işçilerin kullandığı vidanjördeki logolarını söktürdüğü ileri sürüldü

İstanbul Başakşehir’deki bir sanayi sitesinde kimyasal atık su arıtma tesisine depo temizlemeye giden Seyit Akdemir ve Kadir Karaduman adlı işçiler gazdan etkilenerek hayatını kaybetti. Akdemir ve Karaduman, İSKİ bünyesinde taşeron hizmet veren bir şirkette çalışıyorlardı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan DİSK/Enerji-Sen, 21 Haziran’da yaşanan olaya ilişkin şu bilgileri verdi:

İSKİ’ye bağlı taşeron şirketlerden biri olan Erdemler adlı şirket 21 Haziran Cuma günü 07.00-15.00 vardiyasında çalışıp paydos etmesi gereken işçileri Başakşehir’de bir sanayi sitesinde iş aldıklarını söyleyerek 3 adet üzerlerinde İSKİ logosu bulunan vidanjörle tekrar çalışmaya götürdüler. Hiçbir işçi sağlığı ve güvenliği önleminin alınmadan temizleme işlemine zorlanan işçilerden Seyit Akdemir (26) çalıştığı depo içerisinde fenalaşınca iş arkadaşı Kadir Karaduman’da (34) arkadaşını çıkarmak için girdiği depo içerisinde bulunan sülfürik asitten dolayı zehirlenerek hayatlarını kaybettiler.

Olay yerine gelen sağlık ekipleri ve itfaiye ekiplerinin müdahalesi ile depodan çıkarılan işçilerin ayakları ve kafalarında gazdan dolayı morluklar oluştuğu görüldü. İş cinayetinin yaşandığı alana iş teftiş müfettişleri yerine il sağlık müdürlüğünden yetkililikler gönderildi. Ailelerinin talepleri üzerine otopsi işlemi yapılan işçiler memleketlerin de toprağa verildi.

Herkes birbirini suçladı

İki işçinin yaşamını yitirdiği olaya ilişkin başlatılan soruşturmada ifade veren taşeron firma yetkilileri, temizlenecek yerin kimyasal depo olduğu bilgisinin sanayi sitesi yönetimi tarafından kendilerine verilmediğini savundu.

Buna karşılık sanayi sitesi yönetimi, taşeron firmaya konuyla ilgili gerekli bilgilendirmenin yapılarak 8500 liralık bir sözleşme imzaladıklarını, ancak “Erdemler” adlı şirketin gerekli önemleri almadığını öne sürdü.  

İSKİ ise konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

“Kimyasal depo temizliğiyle ilgili eğitimimiz yok”

Olay yerinde bulunan ve gazdan etkilenmeyen bir işçi de “Bizim kimyasal depo temizliği ile ilgili hiçbir eğitimimiz de, bunun için gerekli malzememiz de yok. Bize ‘iş var’ dediler, biz de geldik” dedi.

Aileler isyan etti

Yakınlarını kaybeden aileler İSKİ yönetimi ile yaptıkları görüşmede, yetkililerin konunun kendileri ile alakalı olmadığını söylediklerini aktardı. Aileler ayrıca, olay günü işçilerin kullandığı vidanjörlerin üzerindeki İSKİ logolarının söküldüğü bilgisinin kendilerine aktarıldığını söyledi.

Keskin: “Kaza değil cinayet”

DİSK/Enerji-Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, yaşanılan olayın kaza değil cinayet olduğunu belirterek “Taşeron çalışma koşulları var oldukça, hiçbir denetim yapılmadıkça, işçiler daha fazla çalışma koşullarına mahkûm edilerek, tek dertleri çocuklarına ekmek götürmek olan işçiler ölüme gönderilmeye maalesef devam edecekler” dedi.

“Sorumluluk İSKİ’de”

İSKİ’nin “konu ile alakamız yok” diyerek yasal sorumluluklarından kaçamayacağını kaydeden Keskin, “Asıl denetlemeyi yapması gereken, yasal olarak da asıl işveren pozisyonunda olan İSKİ. İşçilerin kullandığı araçların sorumluluğu da İSKİ’de” ifadelerini kullandı.

Yine sanayi sitesi yönetimi ve taşeron patronları da birbirlerini suçlayarak var olan süreçten ceza almadan kurtulmayı planlasalar da hepimiz biliyoruz hepsi yasalar karşısında sorumlu ve suçlular” diyen Keskin, sendika olarak sürecin takipçisi olacaklarını belirtti.

Kaynak: Sendika.org

İlginizi çekebilir