İş yerleri cinayet mahalli gibi’

Akademisyen ve İSİG Gönüllüsü Aslı Odman ile İş cinayetlerini ve emek gündemini Yeni yaşam’dan Reyhan Hacıoğlu konuştu.

İş yerlerinin cinayet mahalli gibi olduğunu dile getiren Odman, ‘Günde 20 ile 30 insan çalışma kaynaklı önlenebilir ölümlerden ölüyor. İş Yerilerinde ki görünmezlik ve cezasızlık tüm topluma yayıldı. Ücretli emeğini sunabilmek bile bir lüks haline geldi. Kendini, bedenini, sınırsız bir şekilde sömürtebilmek bile bir ayrıcalık haline gelen bir doğallaştırma yaşıyoruz’ diyor.

Aslı Odman ile röportajımızdan bazı başlıklar şöyle:

-Bir yer kapanmadı, tan üretmeye devam ediliyor, inşaatlar sürüyor, taş ocakları çalışıyor!

-Herkes kendi ölüsünün kaydını tutmaya çalışıyor.

-Meslek hastalığı yazılmadığı için ölüm nedenlerine ve kabul edilmediği için, verilere göre kimse meslek hastalığından ölmüyor gibi görünüyor ve bu bir Türk mucizesi!

-2020 için en az 2 bin ölüm var ve ama yıllık en az 12 bin kişi meslek hastalığından ölüyor ama verilerde yok. Çünkü bir türlü iş yerinde kaptığını meslek hastalığı olduğunu kanıtlayamıyor aile! Yani çalışma hayatından kaynaklı hayatını kaybeden ve toprağa verdiğimiz en az 12 bin işçi var her yıl. Yine kanser hastalığı bir ülkede kanserden bir yılda ölenlerin en az yüzde 10’nun çalışma kaynaklı olduğunu biliyoruz. Ama Türkiye’de kimse bundan öldü denilmiyor. 500-600 kişi ölüyor görünüyor onlar da maden çalışanı gibi görünen alanlar.

-İntihar meselesi sadece ekonomik değil. Düşünün kişi kendini çocuğuna ailesine karşı mahcup hissediyor. Ve bir onur meselesi de oluyor. İnsanların sınırına dayandığı “edi bese”, “Yeter artık” noktası var ve o şiddet bazen dönüp ne yazık ki kendine vurabiliyor.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir