İş güvenliği önlemlerini alma yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenlerden dolayı yaşanan iş kazalarına her gün bir yenisi ekleniyor. Acıbadem’de inşaat dış cephe çalışması yapan genç, 4. kattan düşerek ağır yaralandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İş Güvenliği konusunda işverenler hakkında yeterli yaptırım uygulamamasından dolayı tehlikeli ortamlarda çalışmak zorunda bırakılan işçilerden her gün yeni bir haber geliyor. İstanbul Acıbadem’de bir inşaatta çalışan 19 yaşındaki Şahin Kızıltaş, 4 kat yükseklikteki iskeleden düştü. 29 Ağustos ‘ta meydana gelen olayda Acibadem Kuşyolu’nda bulunan Onur Sitesi’nde dış cephe çalışması yaptığı sırada, öğle molasına çıkmak için hazırlanırken 4. kattaki iskeleden yere düştü. Arkadaşlarının yardımıyla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Kızıltaş’ın, kırılan kaburgası dalağı yarıp karaciğere saplanmış ve ayaklarında da kırıklar var. Olayı ilişkin bilgi veren Kızıltaş, her şeyin anlık geliştiğini düşerken demirlere tutunmaya çalışıp, çarpmanın etkisini hafiflettiğini söylüyor. Kafa üstü düşmek üzere olduğunu belirten Kızıltaş, takla atmak üzereyken kendini refleksle düzeltip ayaklarının üzerine düştüğünü dile getiriyor.

Firma yetkilileri ortada yok

İş güvenliğinde ihmali bulunan firma, işçilere emniyet kemerini temin ettiği, ancak kemeri takacak askıyı temin etmediği öğrenildi. Kızıltaş’ın Güven İnşaat bünyesinde çalışırken yaşadığı olayla ilgili firma yetkililerinin “yapılması gereklerini yapacaklarını” söylediği öğrenilirken, olayın üzerinden günler geçmesine rağmen Kızıltaş’ın tedavi gördüğü hastaneye herhangi bir firma yetkilisinin gitmediği belirtildi. Kızıltaş’ın durumuna ilişkin hastane raporu henüz çıkmadı. Devrimci Yapı Yol ve İnşaat İşçileri Sendikası’nın avukatları olayla ilgilenirken, ilerleyen süreçte hastane ve noter tasdikli rapora göre bir yol izleyecekleri kaydedildi.

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…