İş cinayetleri raporu: 2018’de en az 108 mülteci/göçmen işçi yaşamını yitirdi

 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporuna göre, Türkiye’de 2018 yılında en az 108 mülteci/göçmen işçi yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü dolayısıyla iş cinayetleri raporunu paylaştı.

Rapora göre, Türkiye’de 2018 yılında en az 108 mülteci/göçmen işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Raproda “2018 yılında iş cinayetlerinde ölen göçmen/mülteci işçilerin geldikleri ülkelere baktığımızda ilk iki sırada savaşların devam ettiği Suriye ve Afganistan bulunuyor” denildi.

48 işçi Suriyeli, 28 işçi Afganistanlı, beş işçi Azerbaycanlı, dörder işçi Iraklı, Pakistanlı ve Türkmenistanlı, ikişer işçi Gürcistanlı, İranlı, Rusyalı ve Ukraynalı, birer işçi ise Hindistanlı, Kırgızistanlı, Macaristanlı, Nijeryalı, Özbekistanlı, Tacikistanlı ve Zimbabveli.

En fazla ölüm inşaat/yol, tarım/orman, belediye/genel işler, gıda, kimya işkollarında gerçekleşti.

Raporda, yıllara göre tüm iş cinayetleri içinde göçmen/mülteci işçilerin ölümünün oransal olarak da arttığı ifade edildi.

  • 2013 yılında yüzde 2,
  • 2014 yılında yüzde 3,
  • 2015 yılında yüzde 4,
  • 2016 yılında yüzde 5,
  • 2017 yılında yüzde 4,
  • 2018 yılında yüzde 6.

Neden ‘göçmen/mülteci’ işçi?

İSİG’in raporunda göçmen/mülteci işçi tanımı yapılmasına ilişkin ise şu bilgi notu paylaşılıyor:

“Öncelikle raporlarımızda göçmen/mülteci işçi olarak birleşik bir olgu kullanıyoruz. Çünkü emek hareketinin kullandığı geleneksel olgu ‘göçmen işçi’ iken günümüz Türkiye’sinde bu durumun temel belirleyeni savaşlar sonucu gerçekleşen ‘mültecilik’tir. Bu anlamda tek başına göçmen işçi ya da mülteci işçi olgularının eksik kalacağını düşünüyoruz.”


Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Gazete Karınca

İlginizi çekebilir