İrlanda bir çocuğun ‘gizemli hepatitten’ öldüğünü doğruladı

İrlanda Sağlık Hizmetleri İdaresi, ülkede altı çocukta “gizemli hepatit” tespit edildiğini, çocuklardan birinin enfeksiyon sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Hastalığın COVID-19’un ardından yeni bir salgına yol açabileceğinden şüpheleniliyor.

İrlanda da ülkedeki altı çocukta nedeni bilinmeyen hepatit tespit edildiğini, bir çocuğun ise hayatını kaybettiğini doğruladı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) İrlanda medyasından aktardığına göre, İrlanda Sağlık Hizmetleri İdaresi’nden (HSE) bir sözcü vaka tespit edilen çocukların yaşlarının 1 ila 12 arasında değiştiğini açıkladı.

HSE sözcüsü ayrıca nedeni bilinmeyen hastalık tespit edilen çocukların tamamının hastaneye kaldırıldığını belirtti. Açıklamaya göre, hastalık nedeniyle tedavi gören ikinci bir çocuğa da karaciğer nakli yapıldı.

Şimdiye kadar ülkede bir çocuk hastalık yüzünden hayatını kaybetti.

“Gizemli hepatit” hakkında

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 10 Mayıs 2022’de bir açıklama yaparak İngiltere’de ortaya çıkan ve devamında çok sayıda ülkede görülen ve “gizemli hepatit” olarak anılmaya başlanan nedeni belirsiz hepatit virüsünün şimdiye kadar toplam 348 kişiye bulaştığını açıkladı.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) de 11 Mayıs’ta dünya çapında bildirilen toplam vaka sayısının yaklaşık 450 olduğunu duyurdu.

İngiltere’de geçen ay ortaya çıkan ve kısa zamanda 20 ülkeye yayılan nedeni belirsiz hepatit virüsünün yeni tip koronavirüsün (COVID-19) ardından yeni bir küresel salgına yol açabileceğinden şüpheleniliyor.

En son ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) 6 Mayıs’ta 25 eyalette 100’den fazla çocukta virüsün görüldüğü ve şimdiye kadar 5 çocuğun virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Endonezya Sağlık Bakanlığı da ülkede 14 vaka görüldüğünü ve dört çocuğun yaşamını yitirdiğini duyurmuştu.

Sarılık, ishal, kusma ve karın ağrısı gibi belirtileri olan virüs, 1 ay ile 16 yaş arasındaki çocuklarda görülüyor.

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir