‘Irkçılık hastalıklı zihniyettir, mücadele etmek gerekir’

Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Kürt aileye yapılan saldırıya tepki göstererek, “Irkçı saldırı hastalıklı bir zihniyettir. Ülke olarak bununla mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

Federe Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewlêr’den Mersin’e gelen Muştaq Mahmood Kareem ile ailesi ırkçı saldırıya uğramış, saldırganlardan M.F.O. ve M.B. “kasten öldürmeye teşebbüs”, “mala zarar verme” ve “halkı kin ve nefrete teşvik etmek” suçlarından tutuklanırken, S.O. isimli şahıs ise adli kontrolle serbest bırakılmıştı.

Konuya ilişkin tepkiler gelmeye devam ediyor.

Yaşanan saldırı olayına ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, olayın trafik kazasıyla başladığını ve daha sonra ırkçı bir saldırıya dönüştüğünü söyledi. Yeşilboğaz, meydana gelen trafik kazası sonrasında saldırganların, “Ben ev sahibiyim. Sen bunu bana nasıl yaparsın” gibi bir tavra büründüğünü ifade etti. Türkiye’de her gün onlarca trafik kazasının yaşandığını kaydeden Yeşilboğaz, “Bunlarda ırkçılık tartışılmıyor anca bu olayda adamlar olayı ırkçılığa dönüştürmüş. Burada bilinçaltı ortaya çıkıyor. Sanıkların tepki gösterirken kullandıkları söylemler hem Arap hem de Kürt birine hakaret ediyor. Karşısındaki kişinin kim olduğunu bilmiyor. Görgü tanığının verdiği bilgiye göre ‘hem Arapları şöyle yapacağız hem de Kürtleri böyle yapacağız’ derken mağdurun Doğu’dan geldiğini biliyor ancak bunun Kürt mü ya da Arap mı olduğunu bilmediği için ya Arap’tır ya da Kürt’tür diyerek nefretini bu ırklar üzerine yönlendiriyor” dedi.

‘DOĞU VE BATI ARASINDAKİ ZİHNİYET ORTAYA ÇIKTI’

Kareem’in aracının plakasının Arapça olmasından kaynaklı saldırganların ırkçı bir şekilde saldırdığını dile getiren Yeşilboğaz, “Araç plakası Avrupa menşeili bir plaka olsa belki bu kadar tepki verilmeyecek ama aracın plakasının Arapça olması sonucunda durum başka yere evriliyor. Doğu ve Batı arasındaki zihniyet algısı ortaya çıkıyor. Doğu tarafına olan içsel bir düşmanlığı ortaya çıktı. Kasıtlı ve planlı bir durum değil içinde olan durum yaşanan olayla birlikte açığa çıkmış. Şiddeti ırkçılık üzerinden yönlendiriyorlar. İnsanlar tartışabilir, sorunlar yaşayabilir, aynı düşünmeyebilir ama ırkçılık boyutunda saldırı ve bunu saldırıya dönüştürmeleri kabul edemeyeceğimiz bir durum değil” diye konuştu.

‘UMARIM BARIŞ DİLİNİ KULLANABİLİRİZ’

Yaşanan saldırı olayının toplumdaki herkesi üzdüğünü kaydeden Yeşilboğaz, “Olay hemen ırkçı bir saldırıya dönüşebiliyor. Bu hastalıklı bir zihniyettir. Ülke olarak bununla mücadele etmemiz gerekiyor. Ne hukuken ne insanen kabul edebileceğimiz bir husus değil. Umarım bir daha yaşanmaz ama maalesef daha öncede Mersin’de bu hat üzerinde ülkede ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler üzerine benzer durumlar yaşandı. Artık bunlara bir son verilmesi gerekiyor. Ülkeyi yöneten siyasilerin ve erklerin dillerini daha düzgün kullanması gerekiyor. Irkçılık dilinden harici bir dil kullanmaları çok çok önemli. Yukarda siz bu dili kullanırsanız aşağıdaki bu insanlar ne yapıyor bunu görüyoruz. Umarım bir an önce barış dilini kullanabiliriz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: MA

İlginizi çekebilir