İran KDP-İ ve HDK karargahlarını bombaladı: 16 ölü

Tahran’daki üçlü zirvenin ardından yapılan bombardımanda 16 kişinin hayatını kaybettiği, 40 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Tahran’da dün Türkiye ve Rusya ile biraraya gelen İran, Erbil’in Koyê ilçesinde bulunan KDP-İran ve HDK’nin parti üslerine top atışları yaptı. Saldırılarda 16 kişinin yaşamını yitirdiği, 40’dan fazla kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Saldırının Kürt aktivist Ramin Hüseyin Panahi’nin cezasının infaz edildiği güne denk gelmesi dikkat çekti. Panahi ile birlikte Zanyar ve Luqman Muradi de idam edilmişti.

İran rejim güçleri, bugün saat 10.40 sularında Kürdistan Demokrat Partisi (HDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-İran’ın (KPD-İ) Erbil’in Koyê ilçesindeki parti üslerine yönelik top atışları yaptı.

Rojnews’in aktardığına göre Koyê Şehit Xalit hastane görevlilerinden Soran Ebubekir, 16 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 40’dan fazla kişinin de yaralandığını belirtti. Yaralılar arasında çocuklar da bulunuyor. 10 kişinin durumunun ağır olduğunu açıklayan Ebubekir, onları Erbil hastanesine sevk ettiklerini söyledi.

KDP-İ Süleymaniye Temsilcisi Fûad Xakî Beygî, parti üslerine yapılan saldırıyı doğruladı. Beygî, “İran saat 10.40’ta parti üslerimize top atışlarına tuttu. Bir top atışımı üssümüze isabet etti. Olaya ilişkin daha net bilgiler elimize ulaşmış değil” dedi. Parti üslerine yakın bir yerden saldırının yapıldığını belirten Beygî, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin olay üzerinde araştırma yapması gerektiğini söyledi.

HDK’DEN AÇIKLAMA

Saldırının Tahran’da dün Rusya, İran ve Türkiye arasında yapılan üçlü zirveden sonra gerçekleşmesi dikkat çekerken, HDK, iki partinin üssüne yönelik yapılan saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. HDK’nin açıklaması şöyle: “HDK Merkez Komitesi’nin toplantısı sırasında İran rejimi tarafından top atışlarıyla saldırı yapıldı. Saldırı öncesi ve sonrasında savaş uçakları Koyê alçak uçuşlar yaptı. Partimizin sekreterliği ve KDP-İ üsleri top atışlarının saldırısına uğradı. Saldırı sonrasında bazı üyelerimiz yaşamını yitirdi ve yaralandı. Önümüzdeki süreçte olaya ilişkin detaylı bilgileri paylaşacağız.”

HDK, 2006 yılında KDP-İ’den ayrılan bir grup tarafından kurulmuştu. İran’daki Kürt kitlesi üzerinde büyük etkisi olmasa da Kasım 2015’te Sosyalist Enternasyonal’e tam üye olarak kabul edildi. KPD-İ’yi ABD ile geniş ilişkilere sahip olmakla suçlayan HDK, 2012 yılında birleşme için yeniden görüşmeler yaptı.

IKBY’DEN AÇIKLAMA

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunlara yer verdi:

İran İslam Cumhuriyeti tarafından, Koye’de bulunan KDP-İ ve HDK karargahlarına düzenlenen saldırıda can kayıpları yaşandı. Bununla birlikte saldırıda çok sayıda kişi de yaralandı. Söz konusu olayı kınıyoruz. Saldırıda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralıların ise sağlıklarına en kısa sürede kavuşmasını diliyoruz. Kürdistan Bölgesi’nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getireceğinden emin olunsun. Olay yerine tüm sağlık ekipleri sevkedilmiştir.

Öte yandan Kürdistan Bölgesi topraklarının komşu ülkelere yönelik saldırılarda kullanılmasından rahatsız olduğumuzu da bu vesileyle bir kez daha yineliyoruz. Bu kabul edilemez durum, Kürdistan Bölgesi’nin huzur ve istikrarını bozmaktadır. Bu nedenle, Kürdistan Bölgesi yasalarına saygı duyulmasını, bu tür saldırıların tekrarlanmamasını ve Bölge’nin, çekişme meydanına dönüştürülmemesini istiyoruz.”

Yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilenen açıklamada devamla, hükümetin, mağdurlara her türlü yardımda bulunacağı, bunun için de acil müdahale ekiplerinin görevlendirildiği kaydedildi.

BİR GAZETECİ DE YAŞAMINI YİTİRDİ

İran’ın saldırısında Koyê’de bulunan gezateci Suheyla Kadiri’nin yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Kaynak: Artı-Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…