Bu yıl 9.’su düzenlenecek olan İnsan Hakları Belgesel Film Günleri açılışında Elif Kanlıoğlu’nu anlatan Elif isimli belgesel gösterildi.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan İnsan Hakları Belgesel Film Günleri, çarşamba günü İzmir’de başladı. 70’inci yılında Birleşmiş Milletler (BM)İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ana teması ile yapılan festival İletişim Fakültesi Çalışmaları Topluluğu ve Fransız Kültür Merkezi’nin ortaklaşmasıyla gerçekleşti. Etkinlik kapsamında gösterime ilk giren 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önünde İŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda yaşamını kaybeden 103 kişiden biri olan Elif Kanlıoğlu”nu anlatan bir Elif isimli belgesel yayınlandı.

‘Bir insanlık krizi var’

İnsan Hakları Belgesel Film Günlerinin açılışında konuşan Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Bölge Temsilci Çoşkun Üsterci, belgesel film festivali kapsamında gösterime girecek filmlerin önemine dikkat çekti. Üsterci, belgesel günleri için her yıl bir tema belirlediklerini söyleyerek, bu yıl ki temayı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”ni tema olarak seçtiklerini ifade etti. Üsterci, “Belgesel film günleri akışı içerisinde her sene bir temayı seçiyoruz. O yıl öne çıkan insan hakları ihlalini ana tema olarak belirliyoruz. Ancak birkaç yıldır tek başına bir ihlali ana tema haline getirmekte zorlanıyoruz. Çünkü çoklu şekilde ihlaller gerçekleşiyor. İfade özgürlüğü, ayrımcılık, şiddet hepsi yoğun bir şekilde etkisini sürdürüyor. 70. Yılında İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi insanlık için önemli bir kazanım ama hala dünyaya barış ve adalet tesis edilmedi. Bu senin temasını Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği Evrensel Beyannameyi seçtik. İçerisinde bulunduğumuz durum aslında uluslararası kriz halidir. Hatta daha da öte bir insanlık krizi. Bu krizden çıkışın tek yolu Evrensel Beyannamesi ve değerlerine sahip çıkmak kayıtsız şartsız her koşulda onları hayata geçirmektir” dedi. Dün ise 2 kısa, 4 de uzun metrajlı film gösterildi.

Bugün neler var

Toplumsal gerçekliği yansıtma amacı taşıyan insan hakları savunuculuğu ile belgesel sinemacılığın kesiştiği yerde Türkiye’de ve dünyada insan hakları açısından yaşanan çok farklı sorunlara yönelik farkındalık ve duyarlılık oluşmasını amaçlayan festivalin programında bugün ise, 2017 ‘N’aura Pas Lieu’ (2017 Gerçekleşmeyecek), başlama saati 12.00, ‘Jalanan’, başlama saati 12.40, ‘Machines’ (Makinalar), başlama saati 14.45, ‘Born in Syria’ (Suriyeliyim), başlama saati 16.25, ‘Parçalar’, başlama saati 18.15. belgeselleri izleyiciyle buluşacak.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…