İnsan Hakları Savunucuları: Hasta Mahpus Sayısı Artacak, Endişeliyiz

İHD Hapishane Komisyonu, epilepsi ve felç hastası mahpus Orhan Eroğlu’nun sağlığa erişim hakkının engellendiğine vurgu yaptı.

“Hastalıklarının birçoğunun CD’si revirde mevcut olmasına rağmen kendisine verilmemektedir. Hastalığı nedeniyle serbest bırakılmasını talep etmiş sevk edildiği Kırıkkale İhtisas hastanesinde ki doktorlar tarafından muayene sırasında ‘buradan kimse olumlu rapor alamaz’ denmiştir. Hapishanede kalabilir raporu verilmiş, Adli Tıp Kurumu’na sevk edilmemiştir.”

Bu bilgiler Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde tutulan hasta mahpus Orhan Eroğlu’na ilişkin. Epilepsi ve felçli Eroğlu, 1995’den beri cezaevinde.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hapishane Komisyonu, bu haftaki 376. F Oturması’nı derneğin önünde yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Oya Ersoy’un da  destek verdiği açıklamada, Eroğlu’nun cezaevindeki sağlık koşullarına dikkat çekildi. Haftanın açıklamasını komisyondan Ferit Barutokudu.

 

“Açlık grevcilerinin sağlığa erişim hakkı engellenmesin”

Hapishanelerde tecrit politikası ile yalnızlaştırılan mahpuslara yönelik saldırıların devam ettiğini söyleyen Barut, şunları söyledi:

“Hapishanelerde hasta mahpus sayısının artacağı yönünde endişe duymaktayız. Çünkü hapishanelerde 3000 binin üzerinde mahpusun sürdürdüğü açlık grevlerinin bitirilmesinin ardından mahpusların tedavilerinde ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.

“İnsan hakları savunucuları olarak bizler açlık grevi eylemcilerinin bedenlerinde kalıcı sakatlıkların oluşmaması için tedavi süreçlerinin doktor kontrolünde ve diyet programının tam ve eksiksiz uygulanmasını, Türk Tabipler Birliği’nin uyarı ve önerilerine uyulmasını, açlık grevi eylemcilerinin sağlığa erişim hakkının yerine getirilmesini istiyoruz.”

“Suç duyuruları sonuçsuz kalıyor”

“Orhan Eroğlu Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde bulunmaktadır” diyerek Eroğlu’nun sağlık koşullarına dikkat çeken Barut, şöyle konuştu:

“Eroğlu epilepsi hastasıdır. Günde 800 mg ilaç kullanıyor, krizler sıklaştığı zamanlarda 1200 mg almak zorundadır. Kullanmış olduğu Tegretol CR400 mg ilaç nedeniyle de karaciğerinde yağlanma var ve daha önce siroz tedavisi görmüştür. Daha sonra sonuçların temiz olduğu söylenmesine rağmen bu sonuçlara ulaşamamış ve dosyasında da bu sonuçlar bulunmamaktadır. Kurşun yaralanması sonucu beyin operasyonu geçirdiğinden sağ bacak ve sol bacakta kısmi olarak felç bulunmaktadır.

‘Sağlık kontrolleri yapılmıyor’

“Yazı yazarken sağ kolunu kullanamamaktadır ve sağ bacağında da kısalık oluşmuştur. Hapishaneye girmeden gördüğü işkencelerden dolayı sol kolu dirsekten itibaren kırılmış ve ters dönmüş ve hala aynı şekilde durmaktadır. Soğuk havalarda bu kısım ağrı ve sızı yapmaktadır. Hapishanede kaldığı süreç içinde iki kez fıtık ameliyatı, bir kez de göz ameliyatı olmuştur.

“Boyun bölgesinde sağ ve sol tarafta 8 adet çeşitli boyutlarda nodül mevcuttur. Bununla ilgili olarak kontrollere götürülmesi gerekirken kontrole götürülmemektedir. Defalarca suç duyurusunda bulunmasına rağmen bir sonuç alamamıştır.”

Barut son olarak şunları söyledi:

“Hasta mahpusların tedavileri önündeki engeller kaldırılsın, ciddi sağlık sorunları yaşayan ve hapishane koşullarında iyileşme olanağı olmayan mahpuslar serbest bırakılsın. Başta yaşam hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin ihlal edilmesine son verilsin.”

Kaynak: Bianet-Evrim Kepenek

İlginizi çekebilir