İngiltere İşçi Partisi, eski lideri Jeremy Corbyn’in parti üyeliğini askıya aldı

İngiltere’de ana muhalefet İşçi Partisi’nin eski lideri Jeremy Corbyn’in, parti içinde Yahudi düşmanlığı ile ilgili yürütülen bir soruşturmada, lider olduğu dönemde partinin “hukuksuz ayrımcılık ve taciz olaylarından sorumlu tutulması” ardından yaptığı açıklama üzerine parti üyeliği askıya alındı.

İngiltere’deki insan hakları ihlallerini denetleyen Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu, Yahudi düşmanlığı içeren ırkçılığa karşı tavır almada İşçi Partisi’nin “ciddi kusurları olduğu” sonucuna vardı.

Komisyon ayrıca, Yahudi düşmanlığı ile ilgili gündeme getirilen şikayetlerin ele alınması sürecinde Corbyn’in ofisinin “siyasi müdahalede” bulunduğunu kaydetti.

Corbyn, İşçi Partisi içindeki anti-Semitizmin (Yahudi düşmanlığı) “siyasi nedenlerle ciddi biçimde abartıldığını” ifade etti.

İşçi Partisi’nden yapılan açıklamada, bu ifadesini geri çekmediği için Corbyn hakkında soruşturma açılacağı, soruşturma tamamlanana kadar eski liderin üyeliğinin askıya alınacağı belirtildi.

‘Parti için utanç günü’

Corbyn’in ardından Nisan ayında parti liderliğini devralan Keir Starmer, komisyonun hazırladığı raporun yayımlanmasını parti için “utanç günü” olarak niteledi.

Starmer, rapordaki tavsiyelerin “yeni yılda mümkün olduğunca kısa sürede” yerine getirileceği ve İşçi Partisi’ndeki kültürün değişeceğini söyledi.

Parti üyeliğinin askıya alınması kararının ardından Twitter’dan açıklama yapan Corbyn ise “Askıya alınmam konusundaki siyasi müdaheleye kuvvetle itiraz edeceğim… Her tür ırkçılığa karşı sıfır tolerans politikasını desteklemeye devam edeceğim” dedi.

Corbyn’den parti taraftarlarına çağrı: Partide kalın

Üyeliğinin askıya alınması kararının ardından Corbyn, İşçi Partisi taraftarlarına sakin olmaları, “partide kalmaları” ve sol ilkeler ve değerler için mücadele etmeleri çağrısı yaptı.

Corbyn daha önce Facebook’tan yaptığı açıklamada da “İşçi Partisi’nde antisemitizm sorunu yaşandığını inkar edenlerin yanlış olduğunu kesinlikle açıkladım. Antisemitizmle suçlanan üye sayısının yanlış bir izlenim yarattığı da inkar edilemez. Anketin gösterdiği gibi, abartılan şey bu, sorunun ciddiyeti değil” ifadelerini kullandı.

2015’te Corbyn’in İşçi Partisi lideri seçilmesi amacıyla kurulan kitlesel kampanya grubu Momentum, Corbyn’in üyeliğinin askıya alınmasının, partinin yeni liderliği tarafından “sola büyük bir saldırı” olduğunu ve partide birliğin korunması için bu kararın derhal kaldırılması gerektiğini söyledi.

Keir Starmer

Komisyon raporunun bulguları

Komisyon raporu, partinin Eşitlik Yasası’nı üç noktada ihlal ettiği sonucuna vardı:

  • Yahudi düşmanlığı ile ilgili şikayetlere siyasi müdahale
  • Bu şikayetlerle ilgilenenlerin yeterli eğitimden geçirilmemesi
  • Taciz

Raporda, “partide yerleşik kültürün en iyi ifadeyle, Yahudi düşmanlığını önlemek için yeterli çaba gösterilmediği, en kötüsünün ise bunu kabul eder göründüğü” belirtiliyor.

Rapora cevaben, “daima her tür ırkçılığı ortadan kaldırma kararlılığı gösterdiğini” belirten Corbyn, “bu değişimin gereğinden uzun sürmesinden pişmanlık duyduğunu” ifade etti.

Corbyn, ekibinin “süreci engellemek değil, hızlandırmak için çalıştığını” belirterek, partideki Yahudi düşmanlığı seviyesinin “siyasi nedenlerle ciddi biçimde abartıldığını” söyledi.

İşçi Partisi ise “Bugünkü ifadelerinden ve onları geri almamasından dolayı İşçi Partisi, soruşturma tamamlanıncaya kadar Jeremy Corbyn’in üyeliğini askıya aldı” açıklamasında bulundu.

Partiye yönelik Yahudi düşmanlığı iddiaları Jeremy Corbyn’in liderlik döneminde karşısına çıkan başlıca sorunlardan biri olmuştu.

Yahudi düşmanlığı ile mücadele konusunda parti yönetimiyle aralarındaki görüş ayrılıkları olduğu gerekçesiyle bazı milletvekilleri partiden istifa etmişti.

Kaynak: BBC TR

İlginizi çekebilir