İngiliz basını: ‘Suriye hükümeti ile anlaşma Kürtlerin özerklik hayallerine öldürücü darbe olabilir’

Türkiye’nin Suriye’nin Kürt grupları kontrolü altındaki kuzeydoğusuna yönelik başlattığı askeri operasyon, İngiliz basınında geniş yer bulmayı sürdürüyor.

Gazetelerin bugünkü sayılarında, çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) kontrolü altındaki bazı bölgelere Suriye ordusunun konuşlandırılmasıyla ilgili varılan anlaşmanın olası etkileri ön plana çıkartılırken, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının ailelerinin tutulduğu kamptan kaçan üç İngiliz çocuk olduğu yönündeki iddialara yer veriliyor.

İngiliz gazeteleri, çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu QSD ile Suriye hükümetinin vardığı anlaşmanın Kürtlerin son beş yıldır sürdürdüğü özerkliğinin de sonunu getirmiş olabileceği yorumunu yapıyor.

Bu gazetelerden biri olan The Daily Telegraph’ta “ABD’nin çekilmesinin ardından Kürtler, Esad’la işbirliği yaptı” başlığıyla yayımlanan haberde, Batı’nın IŞİD’le mücadelede en önemli müttefiklerinden biri olan Kürt grupların, Türkiye’nin operasyonu nedeniyle ABD’nin çekilmesiyle Suriye hükümetiyle masaya oturduğuna dikkat çekiliyor.

Haberde, “Suriye hükümeti ile varılan anlaşmanın Türkiye’nin saldırılarını durdurup durdurmayacağı henüz bilinmiyor. Ancak bu anlaşma, Kürtlerin Suriye’nin kuzeydoğusunda kendilerine ait yarı devletlerinde özerkliği koruma hayallerine öldürücü darbeyi indirmiş gibi görünüyor” ifadeleri kullanılıyor.

QSD ile Suriye hükümeti arasında, Rusya’nın arabuluculuğuyla varılan anlaşma uyarınca ordunun Kürtlerin kontrolü altındaki bazı bölgelere konuşlandırılması öngörülüyor. Bu bölgelerin ilk etapta Türkiye’nin muhtemel operasyon bölgesinin içinde bulunan Menbic ve Kobani olması bekleniyor.

Suriye ordusu, anlaşma uyarınca dün gece itibarıyla belirlenen yerlere konuşlanmak üzere harekete geçti.

The Daily Telegraph’a konuşan bir QSD yetkilisi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de kalan 1000 askerin de geri çekilmesi talimatı vermesiyle ilgili olarak, “İhanet süreci resmen tamamlanmış oldu” yorumunu yapıyor.

TİMES ANALİZİ: KAOTİK GERİ ÇEKİLME ABD’NİN DÜŞMANLARINA YARIYOR 

Times gazetesi, Suriye ordusunun QSD kontrolü altındaki bölgelere konuşlanmasını sağlayan anlaşmayı Dünya sayfasının manşetinden duyuruyor.

Haberin altında da “Trump’ın kaotik geri çekilmesi ABD’nin düşmanlarının işine yarıyor” başlıklı bir analize yer veriliyor.

Analizde, “Amerikan askerleri, düzenli bir geri çekilme yerine, NATO müttefikleri Türkiye’den kendilerini küçük düşürür bir şekilde kaçarak uzaklaşmak zorunda kaldılar” deniliyor ve şu ifadelere yer veriliyor:

“Geri çekilmenin yarattığı kaos, hem dostlarına hem de düşmanlarına karşı zafiyet sinyalleri veriyor. Rusya, ABD’nin Suriye’ye askerlerini gönderdiği andan bu yana geri çekilmelerini sağlamak için fırsat kolluyordu. Şimdi Türkiye, Moskova’nın ikna yöntemiyle yapmayı başaramadığını askeri güçle yapıyor.

“IŞİD’e karşı mücadele eden Kürtler, kısa bir zaman içinde NATO’nun ikinci büyük ordusu karşısında ne kadar güçsüz olduklarını anlayacaklar. Rusya, Kürtler ile Şam arasında bir anlaşma yapılmasını sağladı. Tüm bunlar olurken, ABD ortada bile yoktu.”

Gazetenin yorum sayfalarında da bu konuyla ilgili Edward Lucas imzalı bir başka makale yer alıyor. “Her ABD müttefiki artık Kürtler gibi ihanete uğramaktan korkuyor” başlıklı makalede Lucas, savunma konusunda sırtını ABD’ye dayayan ülkelerin artık kendilerini korumak için başka yollar bulmaları gerektiğini savunuyor.

Lucas, “Amerika’nın güvenlik garantilerine bel bağlayan ülkelerin hepsinin ortak noktası, savunma konusunu ABD’ye havale etmelerinin hem maliyetli hem de sıkıntılı olduğunu görmeleri. Trump’ın davranışları pervasızca, sözleri de tutarsız olabilir ancak ülkesinin kimseye yaranamayan dünya polisliği rolünden duyduğu memnuniyetsizliği ortaya koyuyor” diyor.

GUARDİAN: ANLAŞMA KUZEYDOĞUNUN TAMAMINI KAPSAYABİLİR 

Guardian gazetesi, IŞİD militanlarının yakınlarının tutulduğu kamplardan kaçanların örgütün yeniden ayağa kalkmasıyla ilgili korkuları tetiklediğine dikkat çekerken, Kürtler ile Suriye hükümeti arasındaki anlaşmada Rusya’nın oynadığı rolün öneminin altı çiziliyor.

Gazetenin konuyla ilgili haberinde, “Henüz teyit edilememiş olan iddialara göre, Kürtler ile Suriye rejimi arasında varılan anlaşmanın zamanla Suriye’nin kuzeydoğusunun tamamını kapsayacak şekilde genişletilmesi düşünülüyor” deniliyor.

Gazete haberinde ayrıca, “Söz konusu anlaşma, Suriye’nin kuzeydoğusunda yaşayanların Rojava olarak adlandırdığı bölgede Kürtlerin son beş yıldır sürdürdüğü yarı özerkliğin de acı bir şekilde sona ermiş olabileceği anlamına geliyor” yorumu yapılıyor.

Guardian, bir başka haberde de, Suriyeli Kürt siyasetçi Hevrin Halef’in Suriye’nin kuzeyinde yaşanan saldırıda hayatını kaybetmesine yer veriyor.

Haberde, sosyal medyada paylaşılan görüntülerde sivil kişilerin infaz edildiğinin görüldüğü ve bu kişilerden birinin de Halef olduğunun iddia edildiği belirtiliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

 

İlginizi çekebilir