İktidarın ekonomik krizi anti-emperyalizm ve hamasetle örtme kampanyası yaptığı yorumları yapılırken, İnce, AKP’nin tutumunu eleştirdi. İktidarın yıllardır emperyalizmle işbirliği yaptığını söyleyen İnce, ‘Tövbe edin’ dedi

CHP’de kurultay tartışması soğumaya alınırken, parti içi muhalefet kanadının önde gelen isimlerinden CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, ekonomik kriz ve iktidarın tutumuna dair değerlendirmelerde bulundu. İktidar kendisini eleştiren muhalefeti “emperyalizm işbirlikçisi, vatan haini, terörist” olmakla itham ederken, muhalefet, iktidarın krizi sorumluluğunu gizlemek için bu ithamları kullandığığını, 16 yıldır emperyalizmle işbirliği içinde olduğunu belirtiyor. Muharrem İnce, iktidara “Siz kim oluyorsunuz da bize anti-emperyalizmi anlatıyorsunuz, ar damarınız mı çatladı?” diye çıkıştı.

‘Emperyalizmin bekçisisiniz’

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı İnce, Türkiye ile ABD arasında yaptırımlara varan krize ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu. Kendi sosoyal medya hesabından açıklama yapan İnce, adını anmadan AKP’ye yönelik “Siz kime Amerika’yı anlatıyorsunuz? Siz kime anti-emperyalizmi anlatıyorsunuz? Biz emperyalizme kafa tutan, milli mücadeleyi gerçekleştiren ve milli ekonomiyi kuran partiyiz” ifadesini kullandı. “Siz, Amerikan malı olan Büyük Ortadoğu Projesi’nin eşbaşkanlığı görevini 16 yıldır yerine getiriyorsunuz” diyen İnce, “Siz, yaptığınız hizmetlerle Yahudi Cesaret Ödülüne layık görülen ve bu ödülü kendine layık görenlersiniz. Siz, devleti, emperyalizmin kolluk kuvveti olan FETÖ terör örgütüne teslim edenlersiniz. Siz, damat, çoluk-çocuk dolarla, euro’yla gemi filoları kuran, bu filoları emperyalizmin yüklerini taşımak için seferber edenlersiniz. Siz, 1950’den bu yana, ağa babalarınızdan başlayarak, her politikanızla emperyalizmin karakol bekçiliğini yapanlarsınız” dedi.

‘İflasa sürüklüyorsunuz’

“Siz, emperyalizme karşı mücadele edenleri ‘vatan hainliği’ ile yaftalayan, beslediğiniz tetikçileri onların üzerine sürenlersiniz. Siz, emperyalistlerden aldığınız borçla, yaptığınız saraylarla, betonla, israfla, şatafatla ve kötü yönetimle ülkeyi iflasa sürükleyenlersiniz. Siz kim oluyorsunuz da bize anti-emperyalizmi anlatıyorsunuz? Yoksa ar damarınız mı çatladı? Yüzünüz varsa, Anafartalar’a, Maraş’a, Antep’e, Samsun’a, Amasya’ya, Sivas’a, Erzurum’a, İnönü’ye, Sakarya’ya, Dumlupınar’a ve Anıtkabir’e gidin ve anlatın anti-emperyalizminizi. Özür dilemek erdemdir. Bu topraklarda, hayatlarını hiçe sayarak anti-emperyalist mücadele verenlerden özür dilemek ve bir daha emperyalizmin yanında yer almamak üzere tövbe etmek zorundasınız” dedi.

Çekişmeye yerel seçim molası

Muhaliflerin yeterli sayıda imza toplayamamasının ardından olağanüstü kurultay tartışmalarını gündeminden çıkartan CHP yönetimi, yerel seçimlere yoğunlaştı. CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Ankara, İstanbul, Adana, Mersin ve Antalya’nın da aralarında bulunduğu büyük illere önem verdiklerini vurguladı. Öte yandan parti içi muhaletef ile CHP parti yönetiminin genel başkanlık tartışmasını yerel seçim sonrasına bırakma uzlaşısında olduğu kulislere yansımıştı. Bu arada kurultay çağrısı yapan eski Samsun CHP İl Başkanı avukat Tufan Akcagöz, kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi. 6 il yönetici arkadaşı için de aynı kararın alındığını belirten Akcagöz, “Değişim istemeye ve işlerin yolunda gitmediğini haykırmaya devam edeceğim” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…