CHP’de muhaliflerin başını çeken Muharrem İnce, yaptığı yazılı açıklama ile genel merkezi “örgütüne, seçmenine ve halkına yabancı olmak” ile eleştirdi, delegelere sokağa çıkıp fikir alma çağrısı yaptı, “Partileri değerli kılan amaçlarıdır, idealleridir. Kişiler ya da kişisel çıkarlar değildir” dedi

CHP’de olağanüstü kurultay tartışmaları muhaliflerin noter tasdikli 630 imzayı teslim etmesi, genel merkezin ise imzaların 605’inin geçerli olduğunu ileri sürmesi ile son gününe girerken, muhaliflerin başını çeken Muharrem İnce yazılı bir açıklama yaparak kurultay çağrısını yineledi.

“Örgütüne, seçmenine ve halkına yabancılaşma görüntüsü”

“CHP, yaşanan gelişmelerden sonra Kurultay için bir gün bile beklememelidir. Çünkü, kurultayın toplanması kararı artık delegelerin sayısının yeterli olup olmadığı aşamasını çoktan geçmiştir. Sayısal yeterlilik ve siyasal istek, delegelerimizde ve üyelerimizde fazlasıyla mevcuttur” diyerek açıklamasına başlayan İnce, 630 imzalı bir talebi çeşitli gerekçelerle yok saymanın mevcut durumu kavrayamamak ve sorunları geri dönülmez bir noktaya doğru taşımak anlamına geldiğini söyledi.

Kurultay sürecinde “İmza bulamazlar” söylemiyle başlayan layaytlığın, sorumsuz ve keyfi değerlendirmelerle sürdüğünü ifade eden İnce, “Bu görüntü kendi örgütüne, seçmenine ve halkına yabancılaşma görüntüsüdür. Bu tutarsız zihin hâli, akıl tutulmasına yakalanma hâlidir” dedi.

Delegelere “Sokağa çıkıp fikir alın” çağrısı

CHP tabanının değişim konusundaki ümitlerini her geçen gün daha da yitirdiğine dikkat çeken İnce, bu ümitsizliğin istifa etmek, oy vermemek, seçimlere katılmamak gibi sonuçları beraberinde getirebileceğini dile getirdi.

İnce, delegelere ise evlerinden çıkıp sokaktaki sıradan insanlara düşüncelerini sorma çağrısı yaparken, bunun aynı zamanda sorumluluğun gereği olduğunu da kaydetti.

“Siyaset halka karşı yapılamaz”

İnce’nin açıklaması şu sözlerle sonlandı:

Siyaset sokağa karşı, halka karşı yapılamaz. Parti olmak, partili olmak, halkla birlikte hareket edildiğinde amaca uygun sonuçlar ortaya çıkarır.

Partiler, ulaşılması hedeflenen toplumsal amaçlar için, en güçlü kurumsal araçlardır. Onları değerli kılan amaçlarıdır, idealleridir. Kişiler ya da kişisel çıkarlar değildir.

Kaynak: Sendika.org

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…