İnce, ‘Seçimlere dönük açıklanmaya muhtaç noktalar bulunmaktadır. Tam olarak bir tek adam rejimine geçilmiştir’ dedi.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, basın mensuplarının karşısına geçti. Dünkü sessizliğiyle ilgili ‘tehdit edildi’ yorumlarını yalanlayan İnce, İnce, “Önce yayılan asparagaslara cevap vereyim. Beni kimse tehdit etmedi, beni tehdit edecek kimse yeryüzüne gelmedi. Yok eşimi kaçırmışlar, yok ben saraya gitmişim. Bunları bir kapatalım” dedi. Siyasete devam mesajı veren ve seçim sonuçlarını kabul ettiğini söyleyen İnce, seçimin ilanınından, sonuçlarının açıklandığı ana kadar adaletsiz oludğunu dile getirdi.

TRT’YE SERT TEPKİ: DIŞARI ÇIKARDI

Seçim sonrası ilk açıklaması için gazetecilerin karşısına çıkan CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce TRT ekibini ‘Mitinglerimi göstermeyenin burada ne işi var’ diyerek dışarı çıkardı.

Açıklamasında “Bana 15 milyon oy verildi. Şimdi hedefimiz bu 15 milyonu 30 milyon yapmak” diyen İnce şunları söyledi:

“Beni kimse tehdit etmedi. Tehdit edecek adam da yeryüzüne gelmedi. Eşimi kaçırmışlar beni tehdit etmişler, bunlar birkaç şizofrenin çıkardığı bir şey. 15 milyon yurttaşımız bana oy verdi. Hedefimiz bunu 30 milyon yapmak. Bu kısa sürede 30 milyon yapılabilir. Bunun için uğraşacağım. Sayın Erdoğan, lütfen artık bugünden sonra AK Parti Genel Başkanı gibi davranmayınız. Herkesi kucaklayınız. Bu gerginliğe son verin, herkesi kucaklayın. Ben kazansaydım öyle yapacaktım. Size gelip çayınızı içecektim.

‘İLANINDAN SONUÇLARIN AÇIKLANMASINA KADAR ADALETSİZ BİR SEÇİM OLDU’

Değerli basın mensupları ülkemizi derinden etkileycek bir seçim yaşadık. Bu seçimi ilan edilme biçiminden, sonuçların açıklanmasına kadar her şeyiyle adaletsiz bir seçim olmuştur. Seçime kan bulaşmıştır. Suruç’ta ve Erzurum’da yaşananlar bu seçimi, kanun bulaştığı seçim olarak tarihe geçmiştir. Seçim sonuçlarına dönük elbette açıklanmaya muhtaç noktalar bulunmaktadır.

‘REFERANDUMUN GERİSİNDE OY ÇIKMASI AÇIKLANMAYA MUHTAÇTIR’

16 Nisan’da hayır ve evet bloku olarak bir şekillenme ortaya çıkmıştı. Bu seçimde hayır blokunun, 16 Nisan’ın gerisinde bir oy alması açıklanmaya muhtaçtır. Seçim sürecinde oylara müdahale edildiğini, sandıklarda usulsüzlükler yaşandıklarını gördük. Görevli arkadaşlarımız bunlarla mücadele ettiler.

Seçimde her sandıkta ıslak imzalı tutanak tutulur. Altında bizim görevlilerimizin imzası bulunur. Bizim için gerçek seçim sonuçları bu tutanaklarda yazan rakamlardır. Görevlilerimizin bize ulaştırdıkları tutanaklarda, YSK’nın açıkladığı oranlar ve rakamlar arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Olan farklılıklar toplam sonucu değiştirecek nitelikte değildir. Dolayısıyla seçim sonuçlarını kabul ediyorum.

‘YENİ REJİM TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK BİR TEHLİKE’

En başta söyleyeceğim uygulanacak yeni rejimin Türkiye için büyük bir tehlike olduğudur. Bunu yaşayacağız ve bedelini birlikte ödeyeceğiz.

Tam anlamıyla tek adam rejimine geçilmiştir. Geleceğe yönelik kaygılarımız olmaya devam edecektir. bu seçim sürecinde her 3 vatandaşımızdan birinin oyunu almış biri olarak bu güveni sürdüreceğim.

Bize düşen seçimde birlikte yaşadığımız heyecanı inancı büyüyerek devam ettirmektir. Sorunların nedenleri olanlardan çözüm olmalarını beklemek mümkün değildir.

Beni aday yaptıran partime ve oy verenlere teşekkür ediyorum Eksiklikler yanlışlar bulunabilir. Bize düşen bunları düzeltmektir.

Ülkemizin geleceği için hissettiğimiz kaygıları dünden daha fazla hissetmeye devam etmeliyiz. Benim gündemim Türkiye’dir 15 milyon insan bana güvenip oy vermiştir. Gençlerin payının yüksek olduğunu biliyorum.

Razaman ayında beni meydanlarda yalnız bırakmayanlara o esnada çocuğunu uyuturken çocuğunu uyandırdığımız annelere teşekkür ediyorum. Aynı kararlılıkla çalışacağımı belirtiyor herkese teşekkür ediyoruım. Mücadelenin çok çeşitli yolları vardır. Bunun yolları bulunacaktır. Teşekkür ederim. Yüzde 8 lik farkın nedeni? Ben tek başıma CHP’ye akıl verecek insan değilim. Ortak akıl önemlidir. Sizlerin bana olan güveni devam ettiği sürece mücadelemi sürdüreceğim.

İnce basın mensuplarının sorularına ise şu cevapları verdi:

CHP genel başkanlığına aday mısınız?

Parti içi konulara girmeyeceğim. Boşuna kendinizi yormayın. Cevap vermeyeceğim. İlla milletvekili olmak gerekmez. Siyasi kadrolarda bulunmuş bir insan onun yolunu bulacaktır.

İpuçları verebilir misiniz? Yüzde 8’lik bir fark var.

Tek başıma CHP’ye akıl verecek konumda değilim. Böyle denmemelidir. Ortak akılla, ortak hareket edilmelidir.

‘İSMAİL KÜÇÜKKAYA’YA MESAJ ATMAM HATAYDI’

İsmail Küçükkaya’ya mesaj atmanız tepki çekti.

Burada bir hatam olduğunu kabul edeyim. Ben İsmail Küçükkaya’ya arkadaşça mesaj attım. Haber yapacağını düşünmedim. Vatandaşlarımın bunu bir tweetle öğrenmemesi gerekirdi. Her şey netleştikten sonra mesaj atacaktım. Çıkacaktım, sonuçları bekliyordum. Demek ki gazetecilerle dost olurken daha dikkatli olmak gerekiyormuş. Özür diliyorum bu konu için. Çıkacaktım ekran karşısına. Hatta 5’e 10 kala YSK önüne gittim. Oy çalmışlar mıdır, evet, çalmışlardır. 10 milyon çalmışlar mıdır, hayır. Bir yarışa girerken karşıdakini kutlayamıyorsanız o seçime girmeyeceksiniz. Arada 10 milyon fark var. Kaçtığımız yok. Bunların hepsi palavradır. Sadece tweetlerle öğrenilmesi şık olmamıştır.

CHP’nin temel yanlışları nelerdi?

CHP’nin yanlışları var mıdır, vardır. Medyanın önünde CHP’nin yanlışlarını tartışmayacağımı biliyor olmalısınız. Dördüncüye sorarsanız toplantıyı kapatalım.

Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştünüz mü?

Telefonda konuştuk. Yüzyüze geleceğiz tabii ki.

‘GALİP GELMİŞTİR, YAPACAK BİR ŞEY YOK’

Ülkenin bir nefes alması lazım. Buradan bir parti, dar bir kadro, bu anlayışla çıkmamız mümkün değil. Çıkışın yolu, farkındaysanız, bütün kesimlerden oy almışız. Kim geliyorsa aklınıza. Siyasi yelpazede kim varsa hepsinin oyu yansımış. İyi değerlendirdiğinizde göreceksiniz. CHP’lilerin full oyu, ülkücüler var, HDP’liler var, AK Partililer var, İYİ Partililer var. Bunu büyütmemiz laızm. Hepimizin cumhurbaşkanının doğru bir slogan olduğunu gördük.

Elimizde sonuçlar varsa ve sonuç belliyse yenilgiyi kabul etmemek sizin elinizde değil ki. Elinizde tutanaklar varsa, yenilmişseniz yenilmişsinizdir. Demokrasi bu değildir. 1000 – 2000 oy olur, sokağa çıkarsın. Bunu kabul etmeyeceksin de neyi edeceksin? Bu demokrasiye saygısızlıktır. Galip gelmiştir. Yapacak bir şey yoktur. Kutlayamayacaksan yarışa girmeyeceksin.

Oy veren 15 milyon’la birlikte yürümeye devam edecek misiniz?

Onlar istedikçe devam edeceğim. Durumu görmek istedim. İhtimal dahilindeydi. 50’nin altına düşmesi. Bunu görmek istedim. Diğer partiler az oy aldı. CHP’nin 77’den 41 yıl sonra daha 30 barajının üstünde yüksek bir oy almışız. Türkiye’nin nasıl daraldığını nasıl kuşatıldığını her birlikte göreceğiz. Buradan çıkışın sonucu bütün kesimlerden oy almışız. Türkiye’deki siyasi yalpazede kim varsa bize yansımıştır. 30’un içinde bütün partiler var. Hepimizin cumhurbaşkanı sloganının doğru bir slogan olduğunu gördük.

Kılıçdaroğlu İnce’yi gösterdi çünkü parti içinde egale edecekti yorumları var.

41 yıl sonra 30 barajını aşan Muharrem İnce bırakır mı, siyasete devam mı eder. Kendine bir sor istersen.

Erdoğan’la görüştüğünüz iddiaları var mı?

Erdoğan’la görüşmedim. Dün akşam Erdoğan’la görüşecek halim yoktu.

Meral Akşener’le görüştünüz mü?

Hayır görüşmedim ama görüşeceğim.

Erdoğan ile Abdullah Gül kavga etsin, bizim oyumuz artsın mantığında değilim. Bu mantıkta değilim. Hazırlık neyse onu yapacağız. 50 günlük kampanyada 30 barajını aştık.

‘CHP’NİN DEMİRTAŞ’A ÖZGÜRLÜK SÖYLEMİ OLMADI’

CHP’nin Demirtaş’a özgürlük söylemi olmadı, ben duymadım en azından.

İlk turda hedefim 35’di. 35’i aşarsak ikinci turda bu seçimi alırım diyordu. Ben HDP ve İYİ Parti’nin de 12’yi geçeceğini düşünüyordum. Ben seçimi alacağımıza inanıyordum. Diğer partiler çok az oy aldı, umduğum gibi olmadı.

Ben adaylığım sırasında Erdoğan’ı, Akşener’i ziyaret ettim. Siyasetin normalleşmesi lazım. Ziyaret edebilirim. Bundan özel bir siyasi anlam çıkmasın.

Yalova’da niçin Erdoğan sizden daha çok oy aldı?

Yalova küçük bir ildir. Rize gibi bir yer değildir. Anlıyorsunuz siz ne demek istediğimi.

Türkiye bölünmez. Dün görüşlerine hiç katılmadığım Erdoğan bile güzel bir şey söyledi. ‘Biz de katılım yüzde 80’lerin üzerinde. Katılımın yüzde 40 olduğu ülkeler bile demokrasi var diyor’ dedi. Doğru bir söylemdi. Kendi göbeğimizi yine kendimiz keseceğiz. Herkese teşekkürler.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…