İnce: ”7 Haziran ve 1 Kasım arası neler olduğunu unutmayın, akıllarından aynısı geçiyor ama cesaret edemiyorlar”

İnce, 7 Haziran sonrası yaşananları hatırlatarak, ‘7 Haziran ve 1 Kasım arası neler olduğunu unutmayın, akıllarından aynısı geçiyor ama cesaret edemiyorlar’ dedi. İnce, dip dalganın büyük olduğunu da söyledi

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, dün sabah ulusal gazete, TV ve internet sitesinin yayın yönetmenleriyle bir araya geldi. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan İnce, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Suruç olayından İnce’yi sorumlu tutan açıklamalarına yanıt verdi. “İçişleri Bakanı’nı muhatap almıyorum” diyen İnce, 7 Haziran ile 1 Kasım arasında yaşanan şiddet olaylarının hatırlattı, iktidarı aynı politikayı uygulamaya çalışmakla suçladı. İnce, basın buluşması sonrası Çorlu ve Mersin’de miting düzenledi.

‘Cesaret edemiyorlar’

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İnce, AKP’li milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve yanındakilerin kışkırtmasıyla Suruç’ta 4 kişinin öldüğü olaylar için kendisini suçlayan İçişleri Süleyman Soylu hakkında sorulan soruya yanıtı verdi. İnce, “İçişleri Bakanı’nı muhatap almıyorum. Erdoğan’a Bafra konuşması yapan birinin hangi yüzle, hangi vicdanla Erdoğan’ın yanında siyaset yaptığını anlamak imkansız. Ben o kadar laf söylediğim birinin yanında çalışmam. Benim Kemal Kılıçdaroğlu’na söylediğim ile Soylu’nun Erdoğan’a söyledikleri arasında alaka yok. Hırsız demedim, senden daha iyi siyaset yaparım dedim. Bu dönemde her şey mümkün, o kadar telaş içindeler ki projeleri bozuldu. 7 Haziran 1 Kasım arası neler olmuştu unutmayın. Akıllarından neler geçtiğini biliyorum ama cesaret edemiyorlar aynısını yapmaya” dedi. İnce, iktidarın dile getirdiği olası Kandil operasyonuna değinerek “Kandil, Menbiç… Kandil sınırdan 140 kilometre içeride… Uzman isimlerle bu işi konuştum. Seçim öncesinde yapılan iş, göstermelik bir iştir. Seçime yönelik bir iştir. Kandil’e böyle bir planla girilebilmesi mümkün değildir. Ya İran’la anlaşın, ya aşağıdan güneyden bir çözüm olması lazım. ABD’lilerin çanakları var orada. Seçime yönelik göstermelik işlerden kaçınmak lazım” dedi.

‘Dip dalga geliyor’

“Seçim sonuçlarını kesinlikle kestiremiyorlar. Bu seçimlerden sonra herkes kazanacak, çünkü özgürlük gelecek. Kaybeden sadece anket şirketleri olacak. Ama her şey mümkün” diyen İnce, dip dalganın gelmekte olduğunu söyledi. İnce, şunları söyledi: “Olağanüstü bir dip dalgası var. Dünya medyasında manşet oluyoruz. 200 ülkenin 100’ünün büyükelçisi randevu istedi. Türk medyası ise sınıfta kaldı. Şu hakkınız yok değerli arkadaşlar; ben cumhurbaşkanı adayıyım. Benim konuşmamı kesip, Binali Yıldırım’ı veremezseniz. O kim? Bu seçimi alacağım göreceksiniz. Buna hep birlikte dur diyeceğiz.”

Kamyon şoförünün oğlu zorluyor

İngiliz Daily Telegraph gazetesinde, CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce hakkında bir haber kaleme alındı. Raf Sanchez ve Burhan Yüksekkaş imzalı haberde, İnce’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a son yıllardaki en çetin seçimini yaşattığı yazıldı. Haberde “Erdoğan’ın kendi partisi AKP bile İnce’nin doğuştan siyasete yetenekli olduğunu kabul ediyor” deniyor ve eski Bakan Egemen Bağış’ın yorumlarına yer veriliyor: “Tipik bir CHP’li, sıradan insanlarla ilgilenme gereği duymaz. Öte yandan İnce, bizim tarzımızda biri. Halka ulaşmaya çalışıyor.” Öte yandan CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da seçim izlenimlerini aktardı. Bekaroğlu, “Millet İttifakı’nın yüzde 40 civarında, HDP’nin de yüzde 13 oy alacağını düşünüyorum. Cumhurbaşkanlığı da ikinci tura kalacak. İkinci turda da Meclis’te alacağımız çoğunluğun rüzgarıyla Muharrem İnce cumhurbaşkanı olacak” dedi.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…