İMO: Çalışmaların siyasi şova dönüştürülmesi son derece kaygı verici

İzmir depremiyle ilgili ön değerlendirmesini açıklayan İnşaat Mühendisleri Odası, Türkiye’deki deprem hazırlıklarının yetersiz olduğunu belirtti. Arama kurtarma çalışmalarının uzmanlar tarafından yapılması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “Uzman kişiler tarafından belirli bir sistem ve düzen içerisinde yapılması gereken kurtarma çalışmalarının politikacılar tarafından siyasi şova dönüştürülmesi son derece kaygı vericidir” ifadelerine yer verildi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu, İzmir’deki depremle ilgili ön değerlendirmesini açıkladı.

Yaşananların Türkiye’nin depreme hazır olmadığını gösterdiği belirtilen açıklamada, “Bugün yaşananlar ülkemizin depreme hazır olmadığını bir kez daha göstermiştir. Mevcut tablo imar politikalarının yanlışlığını ve yapıların mühendislik hizmetlerinden yararlanamadığını göstermektedir. Buna ilaveten afet yönetiminde kayda değer bir ilerleme yaşanmadığı da ne yazık ki ortaya çıkmıştır” denildi.

Kurtarma çalışmalarının uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğin vurgulanan açıklamada, “Uzman kişiler tarafından belirli bir sistem ve düzen içerisinde yapılması gereken kurtarma çalışmalarının politikacılar tarafından siyasi şova dönüştürülmesi son derece kaygı vericidir” ifadelerini kullanıldı.

Toplanma alanlarının tespiti ve organizasyonlar hazırlıksız olduğunu kaydedilen açıklama şöyle devam etti:

TOPLANMA ALANLARIYLA İLGİLİ HAZIRLIKSIZLIK GÖRÜLDÜ: AFAD’a göre Toplanma Alanı; “Afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlardır.” Oysaki bugün İzmir’de bulunan her boş alan insanların sığındıkları toplanma alanı haline dönüşmüştür. Bu durum toplanma alanlarına yönelik tespit ve organizasyonlardaki hazırlıksızlığı göstermektedir.

ULAŞIMDAKİ SORUNLAR ÇALIŞMALARI AKSATTI: Ulaşımda yaşanan sorunlar, trafik akışının sağlanamaması, müdahale ve kurtarma çalışmalarını ciddi ölçüde aksatmıştır. Ulaşımın koordine edilememesi ve tahliye koridorlarının yaratılamaması tüm bir kentin kilitlenmesine sebebiyet vermiştir.

İNCELEME YAPILMAYAN BİNALAR BARINMA AMAÇLI KULLANILIYOR: Risk taşıyor olması sebebiyle bazı hastaneler boşaltılmışken, cami, okul, spor salonu vb. binaların teknik incelemeye tabi tutulmaksızın barınma amaçlı kullanıma açılması anlaşılamamaktadır. Televizyon kanallarında bazı yer bilimcilerin kendi uzmanlık alanları dışına çıkarak özellikle yapı ve yıkım nedenleri üzerine yorum yapmaları toplumun yanlış bilgilenmesine neden olmaktadır.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir