İmece Ev İşçileri Sendikası, İstanbul, Bursa ve Antalya’da ev işçilerine güvence talebiyle sokaktaydı

İmece Ev İşçileri Sendikası, Dünya Ev İşçileri Günü nedeniyle güvence talebiyle İstanbul, Bursa ve Antalya’da eylem yaptı

16 Haziran Dünya Ev İşçileri Günü nedeniyle güvence talebinde bulunan İmece Ev İşçileri Sendikası, İstanbul, Bursa ve Antalya’da eylem yaptı.

İstanbul

Kadıköy Süreyya Operası önünde saat 19.00’da bir araya gelen sendika üyeleri ellerinde “Ev işçilerine güvence istiyoruz” yazılı pankart taşıdı. Kadınlar ellerinde “İstanbul Sözleşmesi uygulansın. 6284’ü uygula!”, “Ev işçilerine insanca yaşayacak ücret” ve “Görünmeyen emek sesini yükselt” yazılı dövizler tuttu.

Sadaka değil, güvenceli iş, güvenceli gelecek istiyoruz

Kadınlar yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

Bizler ev işçileri olarak uzun bir süredir öncelikle ev işçilerinin iş yasası kapsamına alınması ve ev işçilerine insana yakışır iş koşullarına kavuşmak için mücadele ediyoruz.

Sigorta ve emeklilik haklarımız için, ev işçiliğinin mesleki standartların oluşması için sendikal çalışmalar içinde örgütleniyoruz ve mücadeleyi her geçen gün büyütmeye çalışıyoruz.

Camdan düşerek hayatını kaybeden onlarca ev işçisi arkadaşın olduğuna tanık olduk, hayatını sakatlanarak devam ettirmek zorunda olan arkadaşlarımız oldu ve pek çoğumuz menüsküs, bel fıtığı, astım alerji gibi çok çeşitli meslek hastalıklarıyla yaşamaya devam ediyoruz.

Ev işçileri olarak genellikle kayıt-dışı çalıştırıldığımızdan emeklilik, sağlık gibi sosyal güvenlik haklarından ve kriz dönemlerinde işsizlik, kısa çalışma ödeneği gibi geçici çözümlerden yararlanamıyoruz. Gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Sadaka değil, güvenceli iş, güvenceli gelecek istiyoruz.

“İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması can güvenliğimizi tehdit ediyor”

Pandemide artan hak gasplarını raporlaştırdıklarını hatırlatan kadınlar, açıklamaya şöyle devam etti:

Bugün 16 Haziran dünyada ev işçileri, sokakta taleplerini haykırıyor. Hala birçoğumuz iş güvenliğinden yoksun ve kayıt dışı çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye ILO’nun C 189 nolu ‘”ev işçilerine insanca iş sözleşmesi’”ni hala imzalamadığı gibi ilk imzaladığı İstanbul Sözleşmesi’nden de çekilme kararı aldı. İstanbul Sözleşmesi uygulansa ev işçilerini de koruyacaktı. İstanbul Sözleşmesi’nden tek adamın kararıyla çıkılması biz ev işçilerinin can güvenliğini tehdit ediyor.

Buradan bir kez daha sesleniyoruz ILO C 189 imzalansın! İstanbul Sözleşmesinin feshedilme kararı geri çekilsin!

Kadınlar taleplerini şöyle sıraladı:

  • Ev emeği görünmeyen bir emek olduğu için ev işçilerinin emeği de değersiz. Biz ayrımcılığa itiraz ediyor, emeğimizin karşılığını almak istiyor, güvenceli iş talep ediyoruz!
  • Ev işçileri iş yasası kapsamına alınsın!
  • ILO C-189 ev işçilerine insanca iş sözleşmesi imzalansın!
  • Ev işçilerine sosyal güvence, emeklilik hakkı istiyoruz!
  • Ev işçilerine ev işlerine gittikleri vakit; koruyucu gereç ve yeterli derecede salgın bilgisi sağlanmalıdır!
  • Salgın sürecinde aile bireylerinin karantina ile ev içinde olması kadınların ve ev işçisi kadınların ev işleri mesaisini artırmıştır. Çocuk bakımı, yaşlı, engelli, hasta bakımı, ev işleri sadece kadınların sorumluluğu değildir. Eşit bir iş bölümü için devleti, işverenleri ve erkekleri sorumluluğa davet ediyoruz.
  • Kayıt dışı çalışan emekçi kadınlar açıklanan ekonomi destek paketlerinden yararlanamadılar. Bunun için düzenleme yapılmalıdır.
  • Göçmen ev işçilerinin çalışma koşulları iyileştirilmelidir!
  • Ev işçilerine güvenceli bir yaşam istiyoruz!

Antalya

Saat 18.30’da Attalos Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar ellerinde “Tüm ev işçilerine sigorta emeklilik hakkı. 10 gün ayrımı kaldırılsın!” yazılı pankart taşıdı.

Bursa

Saat 19.00’da Bursa Kent Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar ellerinde “Tüm ev işçilerine sigorta ve emeklilik hakkı istiyoruz! 10 gün ayrımı kaldırılsın” yazılı pankart taşıdı.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir