İmamoğlu’ndan Erdoğan’a Diyarbakır yanıtı: Kim terörist?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Erdoğan’ın “İstanbul Belediye Başkanı Diyarbakır’da kimlerle neyi konuşuyor? Teröre bulaşmış olanlarla bir arada” sözlerine, “Kim terörist?” diye sorarak, tanımlamaların çok incitici olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan’ın  “İstanbul Belediye Başkanı Diyarbakır’da kimlerle neyi konuşuyor? Teröre bulaşmış olanlarla bir arada” sözlerine cevap verdi.

Kayyum tepkisi: Yapılan iş yanlıştır

Erdoğan’ın “terörist” tanımlamalarına “Kim terörist” diye tepki gösteren İmamoğlu, “Bu tanımlar sıfatlar çok tehlikeli ve incitici. Biz demokrasiyi güçlendirmek istiyoruz” dedi. Halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini söyleyen İmamoğlu, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı ile bir araya geldiğinde “Aynı yerdeyiz” sözlerine açıklık getirerek, şöyle konuştu: “O vatandaşlarımız başvurularını yaptılar. Engel yok diyen YSK. Bir suçu varsa neden dışarıda? Diyarbakır benim, İstanbul benim, her yurttaşın olduğu gibi hepsi bizim. Aynı yerdeyiz, aynı gemideyiz. Yapılan iş yanlıştır. Bu yanlışı düzeltin ki birilerinin eline fırsat geçmesin.”

Atatürk portesi hediyesi

Diyarbakır ziyaretinde Atatürk portresi hediye etmesine ilişkin soruyu yanıtlayan İmamoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Bu yurdumun değerleri var. Herkesin hissetmesinin isterim. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutladık bir gün önce. Mustafa Kemal Atatürk bu yurdun bize kazandırılmasının öncüsü. Sadece belediye başkanlığımda değil öncesinde de bunu hissettim. Daha önce birileri hediye etmediyse onun sorunu ama ben gittiğim yere bu ve bunun gibi simgesel hediyeler götüren biriyim. 82 milyon insanın bir değeri önderi olarak bütün Türkiye’nin topyekûn mücadele vermiş bir milletin öncüsü olarak o fotoğrafı Diyarbakır’da paylaştım.”

‘İspark 18 milyon zarar uğratıldı’

İSPARK ile ilgi de açıklamalarda bulunan İmamaoğlu, “Seçimde bangır bangır zarar etmiyor denen kurumu teslim almamızdan itibaren 18 milyon zararı var. Burada bir sistem hatası var. 60 binin üzerinde ücretsiz ve indirimli yararlanan araç sayısı var. Derhal talimat verdim, tespit edilsin dedim. 3 bin değil, 5 bin değil, 60 bin. Ücretsiz diyorum, indirimli diyorum. Tümünü elden geçireceğiz. Hangi çağda yaşıyoruz, elden ücret. Burada bir kaçak var, sorun var. Ekim itibariyle tahsilat sistemi başlatacağız. Geçici bir dönem teşvik edilmesi için, kredi kartıyla 9 lira ödeyeceksiniz. Sistemin işlemediği bazı otoparklar var. Verimsiz kullanılıyor. Bunlarla ilgili düzenlemeler başlatacağız. Benim İSPARK’ım neden zarar etsin. Ayda 2-3 milyon zarar ediyor. Bir zam çalışması elbette olacaktır ancak şu anda yoktur” diye konuştu.

İBB’de işten çıkarmalar

Erdoğan’ın İBB’deki işten çıkarmalarla ilgili “Bizim de yapacaklarımız var” sözlerine cevap veren İmamoğlu, şunları söyledi: “Ben tabii Cumhurbaşkanı’nın hangi imada bulunduğunu anlayamam çünkü ima uzmanı değilim. Ne yapacak bilemem. İşe alacaksa buyursun alsın, mutlu olurum. Çıkarılanları alsın bir kuruma ben de mutlu olurum. Ülke işsizlikte en acı günlerini yaşıyor. Bunun en acı faturası da İstanbul’da yaşanıyor. İmayı yorumluyorum sadece, keşke 200 değil, 200 bin kişiyi işe alsa Sayın Cumhurbaşkanı.”

Kaynak: Bianet

 

İlginizi çekebilir