İmamoğlu: ‘İstanbul’u rant değil meclisler yönetecek’

31 Mart’ta İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı seçilen ancak 6 Mayıs’ta mazbatası geri alınan CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, “Kentsel Gelişim Çözümleri” başlıklı projelerinin ikinci ayağını açıkladı.

“Hazım meselesi çok önemli. Tüm milletin gözlerinin önünde seçimler gasp edilmiştir. Bize mazbatayı vermeye yanaşmayan bu ülkenin yöneticileri hukuku katletmişlerdir” diyen İmamoğlu, rant değil mahalle meclisleri üzerinden halkın yönettiği bir İstanbul hedeflediklerini söyledi.

‘Hukuku katlettiler’

Projeleri açıklamadan önce seçimin iptal edilmesine değinen İmamoğlu, “Bize mazbatayı vermeye yanaşmayan bu ülkenin yöneticileri hukuku katletmişlerdir. Kesinlikle pes etmedik, etmiyoruz. Buradan uzmanlara, medya mensuplarına, ilçe belediye başkanlarına, herkese soruyorum. İstanbul’la ilgili herhangi bir detay hakkında hiç fikriniz var mı? İstanbul gibi bir şehrin kaderi böyle mi belirlenir? Bir avuç insan rantı ele geçirdi. İstanbul bu yaşanabilir çevreye çoktan unuttuğu bir kavramla kavuşacak. Tüm kesimlerle birlikte doğru planlama yaparak geleceği birlikte kuracağız. Bilimsel verilerle, uzmanlarla durum tespiti yapacağız. Herkes taşın altına elini koyacak” dedi. İmamoğlu, ulaşımdan konut sorununa, betonlaşmadan, ranta kadar birçok soruna ilişkim proje açıkladı.

İşte projeler

Beylikdüzü’nde uygulamaya geçirdiğimiz afet bilgi sistemini tüm İstanbul geneline yayacağız. o 15 senedir kentsel dönüşüm İstanbul’un gündeminde. Ortada ne bir model ne başarılı bir uygulama var. Halkın çıkarlarını gözetmeyen bir anlayışla hayata geçirilen, mağduriyetlere yol açan uygulamalara derhal son vereceğiz. Kimse yerinden, yurdundan ayrılmayacak.

Dar gelirlilere konut

*Sosyal konut projeleri başlayacak. Dar gelirli aileler, işlerine yakın yerlerde, merkezi yerlerde 500-1000 TL arasında kirayla oturabilecek. Burada devreye KİPTAŞ girecek. İlk etapta 15 bin daire sosyal konut projesine alınacak.

*İstanbul’un ulaşım sorunu her geçen gün kötüye gidiyor. Toplu ulaşımı destekleyecek ve geliştireceğiz. İlk işimiz metrolar. Hedefimiz 600 kilometre metro hattı.

*Kentin trafik grafiğinin yoğun olduğu yerde, kargo harici yükleme boşaltma işlemi 22:00 ile 06:00 arasında yapacağız. Boğazlardan geçişte taksi ve dolmuşlardan ücretsiz geçiş için adım atacağız.

*Kamu kurumlarına ait otoparklar mesai saatleri dışında da çalışacak. Mahallenizdeki İSPARK ücretsiz olacak.

STK’ler dinlenecek

* Herkes dinlenecek. Tüm temsilcilere komisyonlarda söz hakkı vereceğiz. 500 kilometre, yeşillikle dolu bisiklet yolu yapacağız. Yaşam vadileri yapacağızİ. İstanbulluların yeşile hasret kalmasına müsaade etmeyeceğiz.

* Denizde kirlilikle mücadele edeceğiz. 5 yıl içinde musluktan su içilecek. İstanbullu denizine kavuşacak.

* İmar yolsuzlukları ile ne yazık ki İstanbul’a ihanet ettiler. Bu muhteşem emanete ihaneti hep birlikte engelleyeceğiz.

Kültür atılımı

* İstanbul’un yarısı kadar tarihi değeri olmayan kentler İstanbul’un 2 katı turist alıyor. Neyimiz eksik? Uluslararası film festivalleri, konserler, maçlar… Bunları yapacağız.

* Havamız, suyumuz, toprağımız temiz olacak. İklim değişikliğinin etkilerini minimuma indirecek, ‘İklim Değişikliği Eylem Planı’nı hayata geçireceğiz.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir