Öğrenciler, liselere yerleştirme sürecinde kontenjan açıldıkça imam hatip ve meslek liselerinden Anadolu liselerine geçiş yapıyor

Liselere yerleştirmede üçüncü nakil dönemi dün başladı. İkinci nakil sonuçlarına göre, Anadolu liselerinin kontenjanlarının artırılması da öğrencinin talebini karşılamadı. Binlerce öğrenci hâlâ açıkta bekliyor ama bazı illerde Anadolu liselerinde tek bir açık kontenjan bile kalmadı. Öğrenciler, açık kontenjan olması durumunda meslek, imam hatip ve çok programlı liselerden Anadolu liselerine geçiş yapıyor.

Liselere geçişteki son durumla ilgili bir çalışma yapan Eğitim Sen genel yükseköğretim ve eğitim sekreteri Özgür Bozdoğan, “Anadolu liselerinin büyük bölümünde hâlâ açık kontenjan yok. Kontenjanı artırılanların çoğu merkezde değil. Yerel yerleştirmede kontenjanını doldurabilen imam hatip lisesi yok” dedi.

Kontenjan sıkıntısı

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Anadolu lisesi kontenjanlarının bariz şekilde arttırıldığına dikkat çekerek şunları söyledi:

“Ülkenin her yerinde yerel yerleştirmede veliler, öğrenciler tarafından en çok tercih edilen lise türünün Anadolu liseleri olduğu MEB’in geçmiş yerleştirme dönemlerinde yayınladığı rakamlar üzerinden bir kez daha kanıtlanmıştır. Ancak buna rağmen bazı illerde belirgin şekilde arttırılan anadolu lisesi kontenjanlarının Hakkâri’ de 0’dan 8’e, Bayburt’ta 0’dan 9’a, Kars’ta 0’dan 47’ye şeklinde düzenlenerek son derece yetersiz bir şekilde kontenjan arttırımına gidilmiştir. Tüm illerde Anadolu lisesi kontenjanları arttırılmasına rağmen Kocaeli’ de 2. nakilde 571 olan Anadolu lisesi kontenjanı 120’ ye düşürülmüştür. MEB kontenjan arttırımı düzenlemesine hangi kriterler üzerinden karar vermiştir?’’

MEB’in ısrarı

Meslek ve imam hatip liseleri kontenjanlarının da artırıldığını belirten Aydoğan, “Öğrenciler bu okul türlerine yerleşmek istememesine rağmen MEB’ in bu okullara ilişkin ısrarı devam ediyor. Öğrenciler ya ikili eğitime ya da bir okul türü içersine farklı okul türünde okuma ikilemine mahkûm edilmektedir’’ dedi.

En çok artış İzmir’de

Bozdoğan’ın son duruma ilişkin tespitleri şöyle:

Kocaeli’nde Anadolu lisesi kontenjanı belirgin olarak azalmış durumdadır. 54 Anadolu lisesinden
9’unda hiç açık yok.
Karaman’daki 12 Anadolu lisesinden 8’inde açık yok.
Yozgat’taki 12 Anadolu lisesi dolu.
Edirne’deki 9 Anadolu lisesi dolu.
Zonguldak’taki 12 Anadolu lisesi dolu.
Kars’taki 14 Anadolu lisesinden sadece 3 tanesinde açık var.
Elazığ’daki 23 Anadolu lisesinden sadece 6 tanesinde açık var.
Hatay’daki Anadolu liselerinden 48 tanesinde hiç açık yok.
Yerel yerleştirme ile öğrenci alan Anadolu imam hatip liselerinden kontenjanını tam olarak dolduran yok.
Diğer okul türlerinden Anadolu liselerine geçiş olduğu görülüyor.
İzmir’deki Anadolu liselerinde dikkat çekici bir kontenjan artışı olmuş.
Çok Programlı Anadolu liselerinde kontenjan artırımı tercih edilmedi.

Kaynak: Cumhuriyet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…