Mozambik, eşcinselliği suç olarak gören sömürge döneminden kalma yasaları nasıl kaldırdı?

Dünyanın tüm bölgelerinde parlamenterler, LGBTİ+’ların içerilmesini ve insan haklarını geliştirecek somut adımlar atmak adına bir dizi strateji uyguluyor. Mozambik de bu ülkelerden biri.

Mozambik Parlamentosu Temmuz 2015’te eşcinselliği suç olmaktan çıkaran yeni bir Ceza Yasası’nı kabul etti. Yeni yasa, aynı cinsiyetten yetişkin kişiler arasında rızaya dayalı cinsel ilişkiyi suç olmaktan çıkardı.

LGBTİ+ aktivistleri tarafından yıllarca yürütülen lobi faaliyetinin sonucu olan yeni ceza yasası, Mozambik’te yaşayan LGBTİ+’lar ve LGBTİ+ örgütlerinin yasal koruma yolunda ilk adım oldu.

“Mozambik Ceza Yasası’nın değiştirilmesine katkıda bulunmuş olmaktan memnuniyet duyuyorum”

Mozambik’te o dönem parlamentoda olan milletvekili Antonio Niquice bu süreci şöyle değerlendiriyor:

“PGA’nın uzun zamanlı bir üyesi olarak, sömürge dönemi sırasında 1886’da yürürlüğe girmiş olan Mozambik Ceza Yasası’nın değiştirilmesine katkıda bulunmuş olmaktan memnuniyet duyuyorum. Ayrıca, insanların cinsel yönelimleri nedeniyle suçlu haline getirilmelerinin tüm uluslararası ve bölgesel insan hakları sözleşmelerine aykırı olduğuna inanıyorum. Yeni Ceza Yasası, Mozambik’teki günümüz siyasi, ekonomik ve toplumsal gerçekliğine uyumlu değişiklikler içermektedir. Yeni Ceza Yasası’nda yapılan bu değişikliklerle cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılıkla mücadele konusunda önemli bir mesaj verilmiş ve bu mücadele güçlenmiştir. Yasa, yurttaşlarının tamamının insan haklarını eşit olarak sağlama ve korumanın tüm ülkelerin yükümlülüğü olduğu mesajını veriyor.”

Buradaki bilgiler “İnsan Haklarının Geliştirilmesi ve LGBTİ Kişilerin İçerilmesi: Parlamenterler için bir El Kitabı”ndan derlendi.

Kaynak: kaosgl.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…