İlaç yazmayan aile hekiminin burnunu kırdılar

İzmir’in Bornova ilçesinde, sağlık merkezinde doktor ve öğretmeni darp ettikleri iddiasıyla 4 kişi gözaltına alındı. Darp edilen doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu’nun burnu kırıldı, araya girmek isteyen öğretmen Ali Türk’ün kafatasında zedelenme meydana geldi.

İzmir’in Bornova ilçesi, Yunus Emre Aile Sağlık Merkezi’nde meydana gelen olayda B.K., doktor Nuri Ersoy Yoğurtçuoğlu’na hasta olduğunu söylediği eşi için ilaç yazdırmak istedi. Yoğurtçuoğlu’nun hastayı görmeden ilaç yazamayacağını söylemesi üzerine B.K. tepki göstererek odadan çıktı. Bir süre sonra sağlık merkezine gelen B.K.’nin eşi M.K. doktoru darp etti.

Araya girenlerin ayırmasının ardından kalabalık bir grupla merkeze gelen M.K., Yoğurtçuoğlu’na tekrar saldırdı ve doktorun burnu kırıldı. Araya girmek isterken saldırıya uğrayan doktor Elif Çağlayan Türk’ün öğretmen eşi Ali Türk’ün kafatasında da zedelenme meydana geldi.

Çevredeki esnafın sağlık merkezine gelerek saldırgan grubu dağıtmasının ardından Yoğurtçuoğlu ve Türk, polis merkezine giderek şikayetçi oldu. Polis ekipleri, olaya karıştığı belirlenen 4 kişiyi gözaltına aldı.

Yoğurtçuoğlu ve Türk’ün tedavileri Ege Üniversitesi Hastanesinde yapıldı.

Yoğurtçuoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, karşı tarafın ilaç yazması için kendisini zorladığını anlatarak “Yasal bir suç olduğunu belirttim. Hastanın kocası gelerek ‘Yazacaksın.’ dedi. Sesini yükseltti. İleri geri konuştu. Anahtar benzeri kesici bir aletle kafama vurmaya başladı. Çalışanımız yardıma geldi. Kişi çok sinirliydi. Sonra kalabalık geldiler. 7-8 kişiyi zor zapt ettik. Yardım etmeye çalışan esnafı da darp ettiler” diye konuştu.

29 Mart 2019 tarihinde, saat 16.00 civarında, Bornova Yunus Emre 29 nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) görevli meslektaşlarımız ve sağlık çalışanları bir grup şehir eşkıyasının saldırısına uğramıştır.
Eşine ilaç yazdırmak için gelen hastanın talebini meslektaşımız kabul etmemiş, hastanın kendisinin gelmesini istemiştir.

Şiddet olayı sonrası İzmir Tabip Odası bilgilendirme yaptı ve 1 Nisan’da konu ile ilgili basın açıklaması yapacağını duyurdu.

Yine Sağlıkta Şiddet!

Meslektaşımızın hasta olmadan reçete düzenlemeyi kabul etmemesi üzerine, yaklaşık 10 dakika sonra hastanın eşi ASM’ye gelerek meslektaşımıza saldırmış, burnunun kırılmasına ve değişik yerlerinden yaralanmasına neden olacak derecede meslektaşımızı darp etmiştir.

Bununla yetinmeyen şehir eşkıyası, mahalledeki diğer yakınlarını çağırmıştır. İki araba eli sopalı kişi ASM’ye gelerek ASM’de görevli iki meslektaşımızı, meslektaşlarımızın olay yerinde bulunan eşlerini, hemşire ve hizmetlileri, olaya engel olmaya çalışan esnafı darp etmiştir.

Ege Üniversitesi Hastanesi acil servisinde tedavi altına alınan meslektaşlarımıza ilk müdahaleleri yapılmış, burnunda kırık tespit edilen meslektaşımıza KBB servisinde nasal fraktür kapalı redüksiyonu yapılmıştır.

Meslektaşlarımızın genel sağlık durumu saat 22.00 itibarıyla stabil olup olayla ilgili adli süreç başlamıştır. Meslektaşlarımız ifadelerini Oda avukatımız eşliğinde hastanede vermiştir.

Odamız Genel Sekreteri Dr. Lütfi Çamlı ve Yönetim Kurulu üyesi Dr. Nuri Seha Yüksel olayın gerçekleştiği bilgisini aldığı ilk andan itibaren meslektaşlarımıza refakat etmiştir.
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir Emniyet Müdürlüğü, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile iletişime geçilerek süreç hakkında bilgi paylaşılmıştır.

Meslektaşlarımıza saldıran kişilerin karakolda işlemleri devam etmekte olup adliyeye sevk edilmesi beklenmektedir. Gelişmeler hakkında meslektaşlarımız bilgilendirilecektir.

İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu olarak saldırıyı kınıyor, yaralanan tüm meslektaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Bir kez daha “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete alışmayacağız” derken, olayla ilgili tüm gelişmelerin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Ortak Basın Açıklaması

Kaynak: DUVAR ve İzmir Tabip Odası

 

İlginizi çekebilir