Nehirlerde yapılan HES’ler suları oksijensiz bırakıyor. Bu da yetmiyor, havza içinde kurulmuş olan fabrikalar atıklarını nehirlere salıyor. Sonuç olarak yüzbinlerce balık ölürken tarımsal üretimler bu kirli sularla yapılıyor.

Türkiye coğrafyasının neredeyse tamamında balık ölümleri artmaya devam ediyor. Balık ölümlerinin başlıca nedenleri nehirlere ve denizlere salınan atıklar, HES’ler ile bent ve barajlarda suların tutulması sonucu oksijensizleşen sular balık ölümlerini ortaya çıkarıyor. Bursa, Hatay, Eskişehir, Balıkesir,İzmir, Sakarya,İsparta ve daha birçok ilden geçen nehirlerde, çaylarda, derelerde ve denizlerde onbinlerce balık ölümlerine her geçen gün yenileri ekleniyor. En son Kastamonu ve Amasya’da yine binlerce balık yaşamını yitirdi. Balık ölümleri karşısında yetkililerin numune almanın dışında sorunu çözecek herhangi bir adım atmadıkları izleniyor. Halka balık sakın tutmayın uyarısı yaparak görevlerini yaptıklarını düşünen yetkililere halk ise tepki gösteriyor. Balık ölümlerinin nedenleri ortadayken buna hiçbir çözüm üretilmiyor.

Yeşilırmak ölüyor

Amasya’nın ortasından geçen Yeşilırmak’ta önceki gün binlerce ölü alabalık kıyıya vurdu. Belediyeden yapılan anonsta, “Yeşilırmak’ta bugün sebebi belli olmayan balık ölümleriyle ilgili vatandaşlarımızın hassas davranmaları, Yeşilırmak’tan kesinlikle balık tutmamaları ve tutulan balıkların tüketilmemesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi. Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, “Muhakkakki dış bir etken tarafından suya yoğun şekilde katılım olduğu kanaatindeyim. Su doğal renginde değil, farklı bir renkte aktığını görüyoruz. Şu ana kadar bulgular Tokat sınırına kadar olan bölgelerde de hala suyun içerisindeki oksijenin oldukça az olduğu, yani canlının yaşamasına çok uygun olmadığı noktada” olduğunu belirtti. Sivas’tan doğup Tokat ve Amasya’yı geçtikten sonra Samsun’dan Karadeniz’e dökülen Yeşilırmak’ın geçtiği havzada birçok sanayi tesisleri olduğu biliniyor. Yeşilırmak Nehri üzerinde 21 adet HES’in varlığı suyun oksijeninin tükenmesinin bir başka nedeni.

Gökırmak’ta balık katliamı

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinden geçen Gökırmak’ta toplu balık ölümleri yaşandı. Kızılırmak Nehri’nin en büyük kolu olarak bilinen Gökırmak’ın şehir merkezinden geçen bölümünde suyun yüzeyine çok sayıda ölü balık çıktı. Amasya’da yapılan uyarının burada da yapılıyor olması balık ölümlerinini yine oksijensiz kalan ve zehirli atıkların nehre salınıyor olduğunu gösterdi. Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, belediye hoparlörü aracılığıyla ırmaktan balık tutulmaması konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu. Nehrin üzerinde kurulu bulunan Akkaya HES, Demirci HES ile fabrikaların varlığı nehri tehdit ediyor. 6-7 yıldır benzer balık ölümlerinin yaşandığı Gökırmak üzerinde bulunan bazı fabrikaların nehre atıklarını bıraktığı ve toplu balık ölümlerinin de bu yüzden meydana geldiği açıklanmıştı. Ancak bu açıklamalara karşın sorunun çözülmediği, aksine her geçen gün balık ölümlerinin arttığı ifade ediliyor. Ayrıca bu nehirlerden tarımsal sulama yapılıyor olması da halk sağlığını tehdit ediyor.

Kaynak :Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…