Kapitalist dünya, küresel ısınma ve iklim değişiminin suçlusu olarak inekleri gösteriyor. Bu iddia ile dünya üzerinde süren iklim değişiminin üçte ikisinden sorumlu olan 90 şirketin üstü örtülerek, kapitalizm kutsanıyor

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in insanlara şirin gözükmek amacıyla eşi Melinda Gates ile birlikte yayımladığı yıllık mektubunda, tarımsal faaliyetlerin ve inşaat sektörünün küresel ısınmaya yol açan sera gazları salımındaki rollerine dikkat çekti. Gates çiftinin “Bir gün ineklerin bağırsak hareketleri konusunda konuşacağım aklıma gelmezdi” sözleriyle birlikte ineklerin sera gazlarında yüzde 24 payı olduğunu söyledi. Gates, “İnekler, bakterilerin metan gazı biriktirmesine neden oluyor ve sıra dışı mideleri var” diye konuştu. Karbondiyoksitten 23 kat daha güçlü olduğu belirtilen metan gazı, küresel ısınmanın en önemli unsurlarından biri olduğu iddia ediliyor. Dünya genelindeki 1.5 milyar inek ve milyarlarca küçükbaş hayvanın metan dahil onlarca kirletici gaz yaydığı söyleniyor.

Sorumlu bir avuç şirket

Dünya üzerinde sanayinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan sera gazı salımının üçte ikisinden 90 şirketin sorumlu olduğu daha önce ortaya çıkarılmıştı. ExxonMobil, Chevron, Bp ve Shell gibi şirketler bu kirliliği yaratan şirketler içinde başı çekiyor. Bill Gates’ten önce BM’ye bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) hazırladığı raporda sera gazlarının yüzde 18’inden büyükbaş hayvanların sorumlu olduğunu açıklamıştı. Climatic Change (İklim Değişikliği) dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, petrol, gaz ve kömür üretiminde bulunan Chevron, Exxon, BP ve Shell gibi şirketler liste başında yer alırken, karbon salımınından sorumlu olan şirketlerin yaydığı kirlilik içinde yüzde 30’undan, listenin başında yer alan 20 şirketin sorumlu olduğu belirtildi.

90 şirketi kapat, gezegeni kurtar

Bugüne kadar sera gazı salımının en az yarısının son 25 yılda üretildiği vurgulanıyor. Raporda, 1751 ila 2010 yılları arasındaki toplam karbondioksit ve metan salımının 914 gigaton (milyar ton) olduğu ve bunun yüzde 63’ünün 90 şirket tarafından üretildiği belirtiliyor. Bu 90 şirketten yedisi çimento üreticisi, geri kalanların tümü ise petrol, gaz ve kömür üreten şirketler. Petrolde Chevron, Exxon, BP ve Shell, kömürde ise British Coal Corp, Peabody Energy ve BHP Billiton başı çekiyor. Listede yeralan 31 şirket ise Suudi Aramco, Rus Gazprom ve Norveç’in Statoil şirketleri gibi kamu şirketleri yer alıyor. 90 şirketin üretim yapmaması halinde dünyada süren iklim değişiminin ve küresel ısınmanın son bulacağı ise biliniyor.

İneklerle kirli yüzler maskeleniyor

Dünyada yaşayan ve sayısını belirleyemeyeceğimiz miktarda canlı türü var. Bu canlılar içinde insanların ‘evcilleştirerek’ kendi hizmetine koştuğu canlı sayısı da azımsanamayacak sayıda. Ticari bir mal gibi metalaştırılmış canlılar içinde ise inekler başı çekiyor. Bu dünya insanlar ve diğer canlıların ortak yaşam alanı, ancak bu yaşam alanını tehdit eden ve bugün yaşamsal düzeyde ciddi sorunları ortaya çıkaran tek şey ise kapitalizm olduğu biliniyor. Doğal yaşam alanlarını bir avuç sermayenin cebinin dolması için yok edilirken, canlılar ise kapitalist üretim süreçlerinde birer ‘mal’ olarak değerlendiriliyor. Bill Gates, dünya halklarının ve doğanın sömürüsünde, dünyanın en zengin kişileri içinde olması nedeniyle baş sorumlular içinde yer almakta. İnekleri suçlayan söylemlerin başlıca amacı kapitalist üretimlerin yaşamı yok eden yüzünü maskelemek amacıyla ortaya atıldığı ise bilinen bir gerçek. Halkların dünyada yaşanan yok oluş sürecine dönük ortaya çıkan farkındalığı, iklim zirvelerinde havanda su döverek oyalayan ve yerine halkları yedekleyip bölebilecekleri ‘temiz enerji’ vb. açılımlarla kapitalizmin aşırı üretim süreçlerini kesintisiz sürdürmeye çalıştıkları açıkça ortaya çıkmış durumda.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…