“İklim değişikliğine karşı aşı yok”

IFRC yeni raporunda, iklim krizinin koronavirüs salgınından daha büyük bir tehdit olduğunu belirterek, pandemi başlangıcından bu yana dünyada 100’den fazla doğal afet meydana geldiğini ve bu afetlerden 50 milyonu aşkın insanın etkilendiğini söyledi.

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), iklim değişikliğinin dünya üzerindeki etkilerine ilişkin hazırladığı 2020 Dünya Afetler Raporu‘nu yayınladı.*

Küresel ısınmanın koronavirüs salgınından daha büyük bir tehdit olduğuna vurgu yapan IFRC, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) koronavirüsü pandemi ilan ettiği Mart ayından bu yana dünyada 100’den fazla doğal afet meydana geldiğini ve bu afetlerden 50 milyonu aşkın insanın etkilendiğini söyledi.

2019’da 24 bin 400 kişi yaşamını yitirdi

DW Türkçe’nin haberine göre, 1960’lı yıllardan bu yana dünyayı etkileyen büyük doğal afetlerin mercek altına alındığı raporda, iklim değişikliğine ve hava koşullarına bağlı aşırılıkların sıklığı ve yoğunluğunun giderek arttığına dikkat çekildi.

Buna göre, iklim değişikliği ve hava koşullarına bağlı afetlerin sayısının 1990’lı yıllara göre yüzde 35 oranında arttı.

Sadece 2019’da dünyada kaydedilen 308 doğal afetin yüzde 77’lik bölümü iklim ya da hava koşulları kaynaklı oldu. Bu afetlerde 24 bin 400 insanın yaşamını yitirdi.

On yılda 410 bin kişi öldü

İklim değişikliği ve aşırı hava olayları nedeniyle, büyük çoğunluğu yoksul ülkelerde olmak üzere son 10 yılda 410 bin kişi hayatını kaybetti. En fazla can kaybı aşırı sıcaklar, kuraklık ve fırtınalar nedeniyle kaydedildi.

IFRC, “uzun vadede tüm insanlığı tehdit eden bu tehlikeye karşı gerekli aciliyette hareket edilmesi” çağrısı yaparak, önümüzdeki on yılda gelişmekte olan 50 ülkenin iklim değişikliğinin etkileriyle başa çıkabilmeleri için 50 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç olduğunu vurguladı.

“İlk sorumluluğumuz, iklim risklerine en çok maruz kalan ve savunmasız olan toplulukları korumaktır” diyen IFRC Genel Sekreteri Jagan Chapagain, “Ancak, araştırmamız dünyanın toplu olarak bunu yapmadığını gösteriyor. İklim riskinin en büyük olduğu yer ile iklim uyum finansmanının nereye gittiği arasında açık bir kopukluk var. Bu kopukluk çok fazla hayata mal olabilir” dedi.

Orta ve uzun vadede pandemiden etkili

Chapagain, dünyada 1,3 milyon insanın ölümüne yol açan koronavirüsün çok ciddi bir kriz olduğunu, ancak iklim değişikliğinin orta ve uzun vadede insan yaşamına ve yerküreye çok daha güçlü etkilerinin olmasını beklediklerini kaydetti.

İki krizin birlikte ele alınması gerektiğini vurgulayan Chapagain, koronavirüse karşı kısa zaman içinde bir ya da birkaç aşının kullanıma sunulmasının beklendiğini belirterek “Ancak iklim değişikliğine karşı maalesef hiçbir aşı yok” uyarısı yaptı. (TP)

Raporun İngilizce metninin tamamına ulaşmak için tıklayın.

İlginizi çekebilir