Özgür Denizli

İklim değişikliğine bağlı evrimleşebilme karıncalarda araştırılıyor

Küçük, meşe palamuduyla yaşayan karıncaların daha sıcak ortamlara nispeten hızlı adapte olabilmeleri biyologlara göre, bilim insanlarının diğer türlerin küresel iklim değişikliği potalarında nasıl evrimleşebileceğini tahmin etmelerine yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Case Western Reserve Üniversitesi’ndeki biyologlara göre, dünyanın en küçük canlılarından elde edilen büyük bir sonuç ortaya çıktığı belirtiliyor.

Daha açık bir ifadeyle, bilim insanları, üç ABD kentinin “ısı adası” mikro ikliminde çoğalan belirli bir karınca türünün yakınındaki soğuk kırsal alanlardakilere uyarlanabilirliğini karşılaştırmaktalar.

Biyologlar, “Bulduğumuz şey, antropolojik (insan kaynaklı) iklim değişikliğine yanıt olarak evrim geçirme potansiyeli olan karıncalar, diğer hayvanlar için potansiyel olabilir” dedi.

Şu ana kadar yapılan araştırmalar karıncaların sadece 20 nesil ya da yaklaşık 100 yıl içinde daha sıcak bir dünyaya uyum sağladığını göstermiştir.

Biyologlar, “Genelde evrimin binlerce yıl veya daha fazla bir süre içinde gerçekleştiği düşünülürken, karıncalarda bu olgunun daha hızlı gerçekleştiğini görüyoruz. Bu, evrimsel değişimin öngörülebilirliğini ve paralelliğini sınamak için eşsiz bir fırsat sunuyor” diyorlar.

Exit mobile version