İklim değişikliği: ‘Aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artacak’

Bilim insanları, iklim değişikliğinin önüne geçilememesi durumunda aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının önümüzdeki 60 yıl boyunca hızla artış göstereceğini açıkladı.

Bilim insanları, sağlık sorunlarına yol açan sıcak hava dalgasının iklim değişikliği nedeniyle daha sık ve daha yoğun görülmeye başlanacağını duyurdu.

Araştırmanın, tarihsel verilerin yanı sıra iklim modelleri kullanılarak yapıldığı açıklandı.

Sıcak hava nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artacak
PLOS Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliğinin önüne geçilecek tedbirler alınmadığı takdirde aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 60 yılda hızla artış göstereceği kaydedildi.

Araştırmada, 2031 ila 2080 yılları arasında aşırı sıcaklar nedeniyle yaşanan ölümlerin Kolombiya’da yüzde 2 bine kadar artış gösterebileceği bildirilirken, Filipinler ve Brezilya’da da sıcaklara bağlı olarak hayatını kaybedenlerin sayısında önemli derecede artış yaşanacağı belirtildi.

Araştırmaya göre Kuzey Yerküre’de sıcak hava dalgalarının etkileri sınırlı olacak. Ancak yine de ABD ve Avrupa’da sıcak hava dalgasının artışıyla yaşamını yitirenlerin sayısı yüzde 200’e kadar artış gösterebilir.

Araştırmacılardan Yuming Guo, özellikle tropikal ve alt tropikal bölgelerde sıcak hava dalgalarının daha çok görüleceğini belirtti.

Guo, “İklim değişikliğini azaltabilecek ve insanların sıcak hava dalgalarına adapte olabileceği bir yol bulmadığımız takdirde sıcak hava dalgasına bağlı olarak yaşanan ölümler gelecekte büyük oranda artacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Gazete Duvar

**

Kanada ve Japonya’da aşırı sıcaklara bağlı artan ölümler temmuz ayında basına yansımıştı.

http://ozgurdenizli.com/kanada-kabusu-yasiyor/

http://ozgurdenizli.com/dunya-isiniyor/

Japonya’da 9-22 Temmuz tarihlerinde etkili olan aşırı sıcaklar nedeniyle 80 kişi hayatını kaybetti.

Yangın ve Afet Yönetimi Ajansından yapılan açıklamada, ülke tarihinin en sıcak günlerinin yaşandığı ve 13 günde hayatını kaybedenlerin sayısının 80’e yükseldiği belirtildi.

Ülkede, 30 binden fazla kişi aşırı sıcaklara bağlı rahatsızlıklar nedeniyle tedavi altına alındı.

Japonya Meteoroloji Dairesi, dün başkent Tokyo’nun kuzeyindeki Kugayama kentinde hava sıcaklığının 41,1 derece olarak ölçüldüğünü duyurmuş, ülkede “doğal afet” ilan etmişti.

Japonya’da ay başında aşırı yağışların neden olduğu sel felaketinde de 222 kişi hayatını kaybetmişti.

 

 

İlginizi çekebilir