İki yıldır hastane var, doktor yok: Datçalılardan sağlık hakkı için imza kampanyası

Datça’da Ocak 2017’de devlet hastanesi açıldı ancak iki yıldır iç hastalıkları, genel cerrah, anestezi gibi branşlara doktor atanmadı. En yakın hastanenin 70 kilometre ötede olduğuna dikkat çeken Datçalılar kalıcı çözüm için imza kampanyası başlattı

Muğla’nın Datça ilçesinde Ocak 2017’de devlet hastanesi açılmasına karşın hastane doktorsuz ve sağlık çalışansız bırakıldı. 34 yatak kapasiteli hastanede iç hastalıkları, genel cerrah ve anestezi branşlarında hiç doktor atanmadı.

Datça Güç Birliği, yaklaşık iki yıldır süren sorun karşısında tüm girişimlerinin yanıtsız kalması üzerine imza kampanyasına başladı.

İmza kampanyasının başlamasından önce kısa bir açıklama yapan Mutlu Gündoğan, Datça’nın normal zamanda 21 bin olan nüfusunun yaz aylarında 70-80 binlere yükseldiğini hatırlattı.

Datça’ya en yakın hastanenin 70 kilometre uzakta, Marmaris’te olduğuna dikkat çeken Gündoğan, “Datça, Muğla’nın sürgün yeri. Hamile yakınımızı, hasta yaşlı veya çocuğumuzu 70 kilometrelik virajlı yoldan Marmaris’e götürmekten usandık. Geçici görevlendirmelerle gözümüzü boyamaya kalkmasınlar. Sağlık Bakanlığı ve Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nden kalıcı çözüm bekliyoruz” dedi.

İmza kampanyasının ilk gününde 2 bine yakın imza topladıklarını belirten Gündoğan, hedeflerinin en az 10 bin imza olduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir