İnsanlar arası iletişimin en iyi yolu: “Konuşmak”. Peki ya kekemelik ve konuşma bozukluğuyla karşı karşıya kalanlar?

Kekemelik, farkındalık konusunda diğer engellilik durumlarından geride kalsa da, bir insanın iletişim kurması anlamında büyük bir sorun. Dünyada ve ülkemizde, milyonlarca insan bu sorunla başa çıkmaya çalışıyor. Genel olarak bir bireyde çocuk yaşlarda ortaya çıkan bu sorun, yetişkinlikte nörojenik olarak tanımlanıyor. Başa çıkma yolu yok mudur ya da gelişimsel olarak devam eder mi? Bu galiba biraz da insanın kendisine bağlı.

2012 yılından bu yana çektiği deneysel ve kurmaca kısa filmleri ile tanınan senarist ve yönetmen Osman Yazıcı, geride kalan “konuşma bozukluğu” konusunda bir kısa film çekti. Yazıcı, kendi hayatından izler taşıyan “İki Elin Arasında” filmini izleyiciyle buluşturmak için fon desteği arıyor. Fongogo platformu üzerinden 30 Ağustos’ta başlatılan kampanya ile film projesinin yapım sonrası online montaj, ses, afiş tasarım, color grading, müzik ve festival masraflarını karşılanabilmesi amaçlanıyor.

2016’da çektiği İt (Prooch) adlı kısa filmiyle ulusal ve uluslararası pek çok festivale katılan ve yurda ödüllerle dönen Yazıcı yeni filminin ortaya çıkış öyküsü aslında kendi hayat öyküsünden deneyimlerine dayanıyor. Henüz 4 yaşındayken kendisine ‘sonradan konuşma bozukluğu’ teşhisi konan Yazıcı’nın ailesiyle beraber sosyal ortamında da yaşadığı deneyim, zorluklar, mücadele ve kendini kanıtlama isteği İki Elin Arasında filminin ana eksenini oluşturuyor.

Filmin yönetmeni Osman Yazıcı, projesini şu sözlerle anlatıyor:
“Kendi içinde sıkışmış kalmış ve kaçacak hiçbir yeri olmayan, kendisini topluma ispat etmeye çalışan bir çocuğun öyküsü İki Elin Arasında… Filmin ana hikâyesini her ne kadar konuşma bozukluğu olan bir çocuk üstüne kursam da, hikâyenin diğer tarafında doğru ve yanlış, ahlâk ve ahlâksızlık, kötülük ve erdem üzerine de sorgulayıcı olacağını düşünüyorum… İki Elin Arasında, nitelikleri belli bir biçime oturtulmuş, ötekileştirilen, dışlanan, idealizm ve başarı odağının ortasında sıkışmış kalmış, küçük insanların ne kadar ince detaylarda başarılı olabileceğinin öyküsü.”

Proje detaylarını incelemek ve destek olmak için kampanya linki:
https://www.fongogo.com/Project/iki-elin-arasinda

Filme ait video ve destek süreci hakkında daha fazla gelişme, Yazıcı’nın YouTube kanalında yer alıyor.
https://www.youtube.com/channel/UCUMvzi_Dyp64Yjeew9qNpNg/videos

Filme dair güncel haberler ve detaylar için sosyal medya haberlerini takip edebilirsiniz:
FACEBOOK | INSTAGRAM | TWITTER

Filmin ilk teaser fragmanı da yakın zamanda yayınlandı. Buradan izlenebilir:

Kaynak: Gaia Dergisi

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…