IKBY Anti Terör Birimi’nin açıklamasında, dün akşam saatlerinde Duhok’ta düşen askeri helikopterde PKK üyelerinin bulunduğu ileri sürüldü.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), dün akşam saatlerinde Duhok’ta düşen askeri helikopterde bulunanların PKK üyesi olduğu açıklamasını yaptı. Duhok’un Çemankê kasabasında düşen helikopterde 3’ü kadın 7 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

IKBY Anti Terör Birimi’nin açıklamasında, şu ifadelere yer verildi: “Kürdistan Bölgesindeki ilgili kurumlar, düşen helikoptere ilişkin Irak merkezi hükümeti, uluslararası koalisyon güçleri ve Türkiye ile temasa geçti ancak helikopterin onlara ait olmadığı bildirildi. Güvenlik güçleri helikoptere ilişkin ön soruşturmayı başlattı ve ilk bulgular, helikopterin Eurocopter AS350 tipi olduğu ve ölenlerden bazılarının PKK savaşçısı olduğunu gösteriyor. Helikopterin kime ait olduğunun tam olarak tespit edilmesi için detaylı soruşturma devam ediyor.”

BAKANLIK, İDDİALARI YALANLADI

Savunma Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, “Irak’ın kuzeyinde Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait helikopterin düştüğü” iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtilmişti. Bakanlık kaynakları, söz konusu iddianın tamamen gerçek dışı olduğunu, TSK’ye ait o bölgede bir helikopter uçuşunun bulunmadığını aktarmıştı.

‘İKİ HELİKOPTER VARDI’

Görgü tanıkları, akşam saat 21.20 sıralarında bölgede iki helikopterin uçtuğunu ve bunlardan birinin düşerek alev aldığını bildirmişti.

Kaynak: DUVAR

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…