İhsan Eliaçık gözaltına alındı

İhsan Eliaçık hakkında daha önce başka bir davadan adli kontrol kararı verilmişti.

İlahiyatçı-yazar İhsan Eliaçık, Batman’daki bir soruşturmada ifade vermediği gerekçesiyle gözaltına alındı. Eliaçık’ın bu gece gözaltında kalacağı ifadesinin yarın alınacağı öğrenildi.

Hakkında açılan soruşturma için İstanbul Adliyesi’ne ifade vermeye giden Eliaçık, başka bir soruşturmadan dolayı hakkında yakalama kararı olduğunu öğrendi.

İfadesini verdikten sonra Batman’daki soruşturma kapsamında da ifadesinin alınması için nöbetçi savcılığa götürülen Eliaçık, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi’nde (SEGBİS) yaşanan bir arızadan dolayı ifade veremedi. İhsan Eliaçık ifadesinin alınması için adliyede bekletiliyor.

Eliaçık daha önce “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası almıştı. Mahkeme Eliaçık’a adli kontrol uygulayarak İstanbul dışına çıkmama kararı vermişti.

CHP İstanbul eski Milletvekili Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabından “Mahkeme tarafından ‘İstanbul’dan çıkış yasağı’ konulan Yazar İhsan Eliaçık, Batman’daki bir soruşturma için bu kente gitmediği gerekçesiyle gözaltına alındı. Bu yüzden geceyi karakolda geçirecek. Güler misin, ağlar mısın?” diye yazdı.

İlginizi çekebilir