İHD İzmir Şubesi’nin açıkladığı 8 aylık rapora göre kadınlara ve çocuklara yönelik toplamda 163 hak ihlali yaşandı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, 8 aylık kadın ve çocuk hak ihlalleri raporunu açıkladı. Şube binasında yapılan toplantıya, İHD Kadın Komisyonu üyeleri Ayşenur Kizaroğlu, Şirin Ulusoy, Gönül Aygün, Cemile Karakaya ve Çocuk Komisyonu Üyesi Tolunay Yaman katıldı.

İHD Kadın Komisyonu Üyesi Cemile Karakaya, tarih boyunca erkeğin ve devletin kadına yaşattığı şiddet ve sömürünün devam ettiğini söyledi. Bu nedenle kadınların yaşadıkları şiddet ve sömürüye karşı mücadelelerini sürdürdüklerini belirten Karakaya, şöyle devam etti: “1 Ağustos 2014’te kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye dair İstanbul Sözleşmesi ile Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesine rağmen, ülkede kadına yönelik hak ihlalleri bitmedi. Yasal düzenlemelerin kadınları korumaya yetmediğini ve uluslararası sözleşmelerin yerine getirilmediğini görüyoruz.”

İhlal çok, önlem yok

Yargıya intikal etmeyen birçok cinsel taciz, istismar ve tecavüz olaylarının olduğunu vurgulayan Karakaya, çocuklara yönelik ise hiçbir önlem alınmadığını ifade etti. Karakaya, şöyle devam etti: “Kadına yönelik şiddetin diğer boyutu olan kadın mahpuslara bakalım. İHD’ nin verilerine göre; cezaevinde 402’si ağır olmak üzere bin 154 hasta tutsak var. Bunların içinde hala Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Sise Bingöl, tek başına yaşam ihtiyaçlarını karşılayamadığı halde tahliye edilmiyor. Ayrıca savaş mağduru, sınır dışı edilen kadınların akıbetleri konusunda nasıl bir çalışma yapıldığıysa belli değil.”

Raporlanan ihlaller

Karakaya, Ege Bölgesi’nde son 8 aylık kadın ve çocuk hakları ihlallerini şöyle sıraladı: “Kadın hak ihlallerinde, yaralama 21, cinsel taciz 3, tecavüz 4, darp 13, taciz 10, öldürme 36, hakaret 2, zorla fuhuş 2, kayıp 1, tehdit 5 ve zihinsel engelli kadına taciz 1 oldu. Toplamda kadına yönelik 98 hak ihlali yaşandı. Çocuklarda ise; darp 6, taciz 41, ölüm 1, çocuk yaşta evlendirilme 1, istismar 5, cinsel taciz 4, tecavüz 1, öldürme 1 ve zihinsel engelli çocuğa taciz 5 olay yaşandı. Çocuklara yönelik hak ihlali toplamda 65 olarak kayıtlarımıza geçti.”

Karakaya, cezasızlığın kaldırılması gerektiğini söyledi.

 

Kaynak :YeniYaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…