İHD, Kayıplar Haftası programını açıkladı

İHD İstanbul Şubesi, Kayıplara Karşı Mücadele Haftası programını açıklayarak, “Kayıpları sağ olarak ailelerine teslim edin” çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon, 17-31 Mayıs Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası’na ilişkin Beyoğlu’nda bulunan dernek binasında açıklama yaptı. Açıklamada, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle etkinliklerinin çoğunlukla sanal medya üzerinden gerçekleştirileceği belirtildi.
CEZASIZLIK POLİTİKASI
İHD İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, ülkede yüzlerce insanın gözaltına kaybedildiğini anımsatarak, bu durama karşı büyük bir suskunluğun hakim olduğunu kaydetti. Cezasızlık politikalarına dikkati çeken Yoleri, “Cezasızlık, bilinçli ve sistemli bir devlet politikasıdır” dedi. Kayıp yakınlarının 26 yıldır adalet mücadelesi verdiğini ifade eden Yoleri, kayıp vakalarına ilişkin etkin mücadele verilmesi gerektiğini vurguladı.
SÖZLEŞMEYİ İMZALAYIN
2016’da ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) süreci sonrası gözaltında yaşanan kayıp iddialarına da değinen Yoleri, şunları söyledi: “Kayıpları sağ olarak ailelerine teslim edin. Zorla kaybetmeyi suç olarak düzenleme, yargılama ve cezalandırma yükümlülüğünüzü yerine getirin. Devletlere gözaltında kaybetmelerin önlenmesi ve geçmişte yaşanan kaybetmelere dair hakikat ve adalete erişimin sağlanması sorumluluğu getiren BM Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşmesi’ni derhal imzalayın ve uygulayın.”
Kayıplar Haftası’nda yapılacak eylem ve etkinlikler ise şöyle:
“* 19 Mayıs: Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç Gazi Mezarlığı’nda mezarı başında anılacak. (11.00)
* 22 Mayıs: Cumartesi Anneleri, 843’üncü hafta etkinliği online gerçekleşecek. (12.00)
* 25 Mayıs: Cemil Kırbayır dosyası, çevrimiçi panelde tartışılacak. (20.00)
* 29 Mayıs: Cumartesi Anneleri, 844’üncü hafta etkinliği online gerçekleşecek. (12.00)
* 30 Mayıs: İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyonu, çevrimiçi panelde cezasızlık politikalarını tartışacak. (20.00)
* 31 Mayıs: İHD, Beyoğlu’nda bulunan dernek binaları önünde Kayıplar Haftası bitişine ilişkin basın açıklaması gerçekleştirecek. (19.00)”
Kaynak: MA

İlginizi çekebilir