İHD Çocuk Komisyonu: Yetkilileri cezaevindeki çocukların sağlıklı koşullarda yaşamını devam ettirebilmelerini sağlayacak yasal düzenlemeleri yapmaya çağırıyoruz

İHD Çocuk Komisyonu, annesi Usanmaz ile cezaevinde kalan Avşin bebeğin sağlığına işaret ederek, yetkilileri bir an önce çocukların sağlıklı koşullarda yaşamını devam ettirebilmelerini sağlayacak düzenlemeleri yapmaya çağırdı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Çocuk Komisyonu, cezaevlerinde anneleriyle beraber kalan çocuklar ve Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Avşin bebeğe ilişkin açıklama yayınladı. Çocuk Komisyonu tarafından yayınlanan açıklamada, 2015 yılı Temmuz ayından bu yana Türkiye’nin tamamında fiilen uygulanan OHAL rejiminin toplumun her kesimini uluslararası hukuk ile korunan haklarını sınırlayan uygulamalara neden olduğuna dikkat çekti. Bu sınırlamaların OHAL resmi olarak kaldırılmasına rağmen devam ettiğine vurgu yapan komisyon, bu sürecin özellikle çocukların hayatları üzerinde telafisi çok zor izler bıraktığını kaydetti. Türkiye’de şu ana kadar tespit edilen en az 743 çocuğun anneleriyle birlikte cezaevinde yaşamak zorunda bırakıldığını aktaran Çocuk Komisyonu yaptığı açıklamada, 2 çocuğu ile birlikte Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan Şükran İrge’nin Anayasa Mahkemesi’ne yapmış olduğu başvuru sonucunda, Anayasa Mahkemesi 28 Haziran 2016 tarihinde anne mahpusun başvurusunu kabul ettiğini hatırlatarak, “Kamu gücünü elinde bulunduran idarenin başvurucu mahpusun ve her iki çocuğunun maddi ve manevi bütünlüklerine karşı oluşan tehlikenin ortadan kaldırılması konusunda gerekli tedbirlerin alınmasına karar vererek aslında bir anlamda siyasal iktidara konu ile ilgili yasal düzenleme yapılması gerektiğinin mesajını vermiştir” diye kaydetti.

Mahkeme kararı tanınmadı

Buna rağmen hâlâ onlarca çocuk anneleriyle birlikte sağlıksız koşullarda cezaevlerinde yaşamlarını sürdürmeye devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Türkiye’nin taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde yer alan ‘Çocuğun Üstün Yararını Gözetmek’ ilkesiyle bağdaşmayan bu uygulamalar, onlarca çocuğun gelişimini sosyal, fiziksel, bilişsel ve psikolojik olarak maalesef olumsuz yönde etkilemektedir” ifadelerine yer verdi. Açıklamanın devamında Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan annesi Hülya Usanmaz’ın yanında kalan Avşin bebeğin durumuna da dikkat çekilirken, “Avşin, yaklaşık 6 aydır cezaevinde annesi Hülya Usanmaz ile birlikte yaşamakta olan, Hemanijom hastası, 16. ayını yeni doldurmuş bir çocuktur. Rahatsızlığı ile ilgili doktorun, cezaevinin sağlığı için elverişli bir yer olmaması, kapalı ortam, düzensiz ışık ve eksik günlerin sağlığını tehdit etmesi, cezaevi dışında 12 ile 15 ay arasında düzenli bir tedavi sürecinin olması gerektiğini ifade etmiş ve raporlaştırmıştır. Ancak Avşin’in içinde bulunduğu sağlık sorunlarının giderilmesi ve annesi ile olan bağının kopmaması için anne adına Cumhuriyet Savcılığına yapılan infazın ertelenmesi başvurusu reddedilmiştir. Savcılık tarafından verilen ret kararının Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu belirtmek isteriz” diye belirttildi.

İnfaz ertelenmeli

Suçun şahsiliği ilkesini hatırlatarak, annelerin iddia edilen suç kapsamında, çocukla da ilişkilendirilerek, çocukların ‘Yaşama ve Gelişme’ haklarından mahrum bırakılmaları kabul edilmeyeceğine vurgu yapılan açıklamada, “Bir çocuğun ne olursa olsun gelişim dönemleri göz önünde tutularak annesinden ayrılmadan sağlıklı koşullar içinde büyümesi en temel haklarından biridir. Bununla birlikte tüm bunlar sağlanamazken, üstelik hasta olan bir çocuğun doktor raporlarına rağmen cezaevinde tutuluyor olması asla kabul edilemez. Tüm yetkilileri bir an önce tüm bu çocukların sağlıklı koşullarda yaşamını devam ettirebilmelerini sağlayacak yasal düzenlemeleri yapmaya çağırıyoruz. Ve şuan acil olarak tedavi olması gereken Avşin Usanmaz için de anne Hülya Usanmaz’ın infazının ertelenmesini ve yetkililerin ivedilikle harekete geçmesini bekliyoruz” vurgusu yapıldı.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir