İHD İstanbul Şubesi, “Marmara Bölgesi Hapishaneleri Hak İhlalleri Raporu”nu paylaştı. Raporda, 17 cezaevinde son 3 ayda bin 589 ihlalin yaşandığı belirtildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Marmara Bölgesi’nde ve çeşitli bölgelerde yer alan kimi cezaevlerinde son 3 ayda yaşanan hak ihlallerini kamuoyuyla paylaştı. “Marmara Bölgesi Hapishaneleri Hak İhlalleri Raporu” başlığıyla dernek binasında açıklanan raporun, tutukluların gönderdiği faks, mektup, avukat ve aileleri aracılığıyla yaptıkları başvurular ile basın taraması üzerinden hazırlandığı belirtildi.
Raporda, Silivri Kampüs Cezaevleri, İnfaz, Tekirdağ1 ve 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi, Kandıra F Tipi, Metris 2 No’lu, Bakırköy Kadın Kapalı, Balıkesir Bandırma 1 No’lu T Tipi, Gebze Kadın Kapalı, Denizli T Tipi, Antalya Elmalı Açık, Maltepe 1 No’lu Kapalı, Ankara Sincan Yüksek Güvenlikli, Ağrı Patnos Açık, Kayseri Bünyan 1 No’lu T Tipi, Balıkesir Burhaniye T Tipi, Bodrum S Tipi Kapalı Cezaevi olmak üzere 17 cezaevinde yaşanan ihlaller yer aldı.
3 AYLIK BAŞVURULAR DERLENDİ
Rapora göre Nisan, Mayıs ve Haziran’da Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nden 43, Silivri Kampüs Cezaevleri’nden 16, Tekirdağ 1 ve 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevleri’nden 10, Maltepe T Tipi Kapalı Cezaevi’nden 5, diğer cezaevlerinden ise 17 başvuru oldu. Aylara göre yapılan başvurulara da yer verilen raporda buna göre Nisan’da 26, Mayıs’ta 10, Haziran’da ise 55 başvuru olmak üzere toplamda 91 bir başvuru oldu. Raporda, adli tutukluların 17, politik tutukluların ise 74 başvuru yaptığı kaydedildi. Başvuruların 42’sinin kadın, 2’sinin LGBT+’lar tarafından 47 başvurunun ise erkek tutuklular tarafından yapıldığını bilgisi yer aldı. Yapılan başvurularda birçok ihlal yer aldı. Nisan’da yapılan 26 başvuruda 413 ihlal yer alırken, Mayıs’ta yapılan 10 başvuruda 175, Haziran’da yapılan 55 başvuruda ise 651 ihlal tespit edildi. Buna göre toplamda bin 239 ihlal tespit edildi. Basın taraması yoluyla ise 350 ihlalin tespit edildiğine yer verilen raporda, başvuru ve basın yolu taramasıyla birlikte toplamda bin 589 ihlalin yaşandığı kaydedildi.
İHLAL BAŞLIKLARI
Raporda, ihlallerin yaşam hakkı ihlali, kötü muamele ve işkence, sağlık, iletişim, beslenme ve adalete erişim hakkı kapsamında yer aldığına vurgu yapıldı. Raporda yaşam hakkı bağlamda 40 ihlal yaşandığı kaydedildi. 4 tutuklunun ölümle tehdit edildiği, 7 tutuklunun intihara zorlandığı, 3 intihar girişimi olduğu, en az 11 tutuklunun yaşamını yitirdiğine yer verilen raporda, en az 443 kötü muamele ve işkence vakasının da yaşandığını belirtildi. Psikolojik baskı 80, 57 kötü muamele, 16 çıplak arama, 28 hücreye koyma, 14 keyfi ağız içi arama, 66 dayak, 17 ırkçı söylem, 40 pişmanlığa zorlama gibi işkencelerin yapıldığı belirtilen raporda, zorla sevk, aç bırakma ve oda değişikliği gibi pek çok talebin de yerine getirilmediğine yer verildi. Yeterli sağlık ve beslenme bağlamında 110 ihlalin yaşandığı kaydedildiği raporda, 182 iletişim hakkı ihlalinin yaşandığı belirtildi. Haksız tutukluluk ve adil yargılanma hakkı bağlamında 166 ve adalete erişim hakkı bağlamında ise 26 ihlalin yaşandığı kaydedildi.
İŞKENCE ÖLÜME GÖTÜRÜYOR
Raporu açıklayan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, bu ihlallerin keyiflikten dolayı ortaya çıktığını dile getirdi. İhlaller nedeniyle tutukluların çözüm için açlık grevine girdiğini belirten Yoleri, İdari Gözlem Kurulu ile tutukluların infazlarının yakıldığını ve bunun en çok politik tutuklulara yapıldığını ancak son dönemde bunun adli tutuklulara da uygulanmaya başlandığını ifade etti.
İktidarın yeni düzenlemelerle keyfi politikaları yürüttüğü söyleyen Yoleri, disiplin cezalarının da devam ettiğini ve bu durum nedeniyle tutukluların intihar teşebbüs ettiğine işaret etti.
İMRALI TECRİDİ DEVAM EDİYOR
Yeni açılan S ve Y Tipi cezaevlerinden gelen ihlal haberlerinin arttığına dikkat çeken Yoleri, “Y Tipinin daha ağır tecrit koşullarının yer aldığını belirtebiliriz. Bu bütün ihlaller tecride yol açıyor. Bu tecrit uygulamasının son bulması için yapılan başvuru ve talepler karşılanmıyor. Örneğin İmralı ile görüşme başvurularına 41 kez sessiz kalındı. Oradaki tecrit durumu da devam ediyor” diye konuştu.
BAŞVURULARA DÖNÜŞ
Başvurulara konu sorunların çözümü için Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü (CTE), TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Cezaevleri idareleri ve cezaevinin bulunduğu ilin İl İnsan Hakları kurullarına yazılar yazıldığını belirten Yoleri, ayrıca Adli Tıp Kurumu, savcılıklar, Sağlık Bakanlığı, Tabip odası, Belediye ve il Hıfzıssıhha Kurumu, duruma göre büyükelçilikler ile de yazışmalar yapıldığını kaydetti. Yoleri, bu rapor döneminde resmi kurumlarla toplam 29 yazışma yapıldığını ve 22 geri dönüş sağlandığını kaydetti.
Cezaevlerinde yaşanan sorunların toplumsal sorun olduğunu ve toplumsal mücadeleyle durumun değişebileceğini belirten Yoleri, duyarlılık çağrısında bulundu.
Yoleri’nin ardından dernek üyesi avukat Ümmühan Kaya ve Mehmet Acettin ise yaşanan ihlalleri paylaştı.
Raporda ayrıca birçok tutuklunun başvurusuna da yer verildi.
Kaynak: MA
  • Hakkımızda
  • Künye

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.