Iğdır’dan Kırklareli’ne sürgün!

Iğdır’da geri gönderme merkezi boşaltıldı

Iğdır’da verem ve kötü koşullarla gündeme gelen mültecilerin toplandığı geri gönderme merkezi boşaltıldı. Mülteciler, başka illerdeki kamplara nakledildi. Valilik, sağlık taramalarında 2 kişi de vereme rastlandığını, 45 kişinin de hastalık şüphesi nedeniyle tedavi altında olduğunu açıkladı.

Mültecilerin ülkelerine iadesi için kurulan Iğdır’daki geri gönderme merkezinde dün protestolar başladı. Mültecilerin, salgın hastalık ve insani olmayan yaşam koşullarına karşı yaptığı eylem, valilik tarafından ‘kısa süreli ayaklanma’ olarak nitelendirildi.

Gazeteci İrfan Uçar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, mültecilerin Türkiye’nin doğu ucundaki Iğdır’dan batı ucundaki Kırklareli’ne götürüldüğünü belirterek, “14 otobüs 1700 kilometrelik yolu 19-20 saatte alacak. Otobüslere polis de eşlik ediyor” diye yazdı.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

İrfan Uçar@ucarirfan

Fotoğraf: Serhat Iğdır Seyahat facebook sayfası

Merkezde kalan Afganistan, Suriye ve Iraklılar’dan oluşan yaklaşık 870 göçmenden hasta oldukları için tedavileri süren 47 kişi dışındaki yaklaşık 840 mülteci, otobüslerle ülkelerinin konsolosluklarının yanı sıra Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki kamp merkezlerine gönderildi.

Iğdır’daki merkezin kamp yeri olmadığını belirten Vali Enver Ünlü, “Biz bu insanları zaten ülkelerine geri gönderecektik. Ama araya bayram girince beklemek zorunda kaldık. Çünkü bayram sebebiyle konsolosluklar da tatil oldu. Bayram sonrası göçmenleri ülkelerine ya da kamp merkezlerine gönderiyoruz” dedi.

VALİLİK: MERKEZ KAPATILMADI

Iğdır Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi:

“Geçici Geri Gönderme Merkezi’nde barındırılan göçmenlerin 9 Haziran 2019 tarihinde ülkelerine geri dönmemek için kısa süreli ayaklanma hareketi, güvenlik güçlerimizce kısa sürede tamamen kontrol altına alınmıştır. Herhangi bir müdahalede bulunma ihtiyacı hasıl olmadığı gibi, söz konusu iddialarda belirtilen pazarlık veya taleplerin kabul edildiği söylemleri de gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca ilimizde bulunan Geçiçi Geri Gönderme Merkezi’nin kapatıldığına dair iddialar da tamamen asılsız olup, Geçiçi Geri Gönderme Merkezimizden başka illerdeki Geri Gönderme Merkezleri’ne göçmenlerin sevk edilmeleri hususu rutin bir işlem olmakla beraber düzenli aralıklarla yapılmaktadır.”

VEREME RASTLANDI

Verem iddialarını, mültecilerin eylemiyle bir ilgisi olmadığını da öne süren valilik, merkezde çalışan personelin yanısıra tüm mültecilerin sağlık taramasından geçirildiğini belirtti. 861 göçmenden ikisinde tüberküloz tespit edildiğini duyuran valilik, hastalık şüphesi olan 47 kişinin de ayrı bölümde tetkiklerinin devam ettiği bilgisini verdi.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir