İdlip’te kaçınılmaz olan gerçekleşiyor

Rusya destekli Suriye ordusunun İdlip’te devam eden operasyonları ve Türkiye’nin etkisizliği karşısında yüzlerce kişi “Hain, hain, hain; Türk ordusu hain”, “Halk rejimin devrilmesini istiyor” sloganlarıyla Reyhanlı’ya doğru yürüdü. Jandarma sınırı geçenlere gaz bombaları ile karşılık verdi

Rusya destekli Suriye ordusunun, yüzde 90’ı El Kaide kökenli Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) örgütünün elinde olan İdlip’te cihatçılara karşı ilerleyişi sürerken, cihatçıların kontrolündeki bölgelerde yaşayanlar da Türkiye sınırına doğru yığılıyor.

Bugün Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan Cilvegözü sınır kapısının karşısındaki Bab el-Hava sınır kapısında çekilen görüntülerde yüzlerce kişi “Hain, hain, hain; Türk ordusu hain”, “Halk rejimin devrilmesini istiyor” sloganlarıyla yürüdü.

Sınırı geçen ve araçlara saldıran Suriyelilere jandarma gaz bombaları ile karşılık verdi.

Sınır hattında gerilim sürerken Rusya’dan yapılan açıklamada Suriye ordusunun 31 Ağustos’tan itibaren tek taraflı ateşkese gittiği duyuruldu.

TSK gözlem noktaları hedefte

Soçi Anlaşması gereği, İdlip’te çatışmasızlığı sağlaması, otoyolları açması ve El Kaide kökenli cihatçıların etkinliğini sınırlaması için bölgede 12 gözlem noktası kuran Türkiye, bu taahhütlerinin hiçbirini yerine getirmedi. Aksine bölgede HTŞ’nin kontrolü yüzde 50’den yüzde 90’a çıktı ve TSK gözlem noktalarının arkasından Suriye ve Rus hedeflerine yönelik saldırıları sürdü.

Bunun üzerine askıya alınan İdlip operasyonunu başlatan Rusya destekli Suriye ordusu kuzey Hama’yı ve İdlip’in giriş kapısı niteliğindeki Han Şeyhun’u ele geçirerek bir TSK gözlem noktasını kuşatma altına aldı. Daha sonra bir başka TSK gözlem noktası Rus savaş uçaklarınca hedef alındı ve gözlem noktasının çevresi bombalandı. Suriye ordusu operasyonlarını sürdürerek Han Şeyhun çevresindeki yerleşimleri ve tepeleri aldı.

Bu durum TSK’nin kendilerini Suriye ve Rusya’ya karşı koruyacağı beklentisi içinde olan cihatçı örgütleri ve destekçilerini öfkelendirirken, Türkiye ikili bir basınç arasında kaldı. Bugün Bab el Hava’da açığa çıkan görüntüler yıllardır yapılan uyarıları dikkate almayan iktidarın bile bile çağırdığı yeni bir krizin henüz ilk adımları.

Kaynak: SENDİKA.ORG

İlginizi çekebilir