Özgür Denizli

‘İdlib’deki örgütlere öldürücü darbe indirilmeli’

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye’nin İdlib kentindeki örgütlere yönelik açıklamada bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’ye bağlı örgütlerin hakim olduğu Suriye’nin İdlib kentindeki militanlara öldürücü darbe indirilmesi gerektiğini söyledi.

Sputnik’in haberine göre, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) zirvesi için gittiği Singapur’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, sığınmacıların Suriye’ye dönüşüyle ilgili soruna çözüm bulunmasına paralel olarak İdlib’deki militanlara öldürücü darbe indirilmesi yönünde açıklama yaptı.

Suriye’de terörle mücadelenin henüz tamamlanmadığını sözlerine ekleyen Lavrov, “Suriye’deki çalışmalar şu anda en yoğun döneminde, yapılması gereken daha çok şey var. Bu sürece paralel olarak hâlâ İdlib’de bulunan militanlara öldürücü darbe indirilmeli” diye konuştu.

Lavrov, sığınmacıların Suriye’ye dönmesine yönelik çalışmalara Türkiye, Lübnan ve Ürdün’ün ilgi gösterdiğini belirtti. Söz konusu ülkelerin yönetimleriyle müzakereler yaptıklarını ve Lübnan’daki birkaç küçük sığınmacı grubunun ülkelerine döndüğünü vurgulayan Lavrov, “Ürdün’le müzakereler son derece başarılı ilerliyor, kısa sürede sonuç alacağımızı düşünüyorum. En fazla sığınmacıyı kabul eden Türkiye’yle de benzer müzakereler yürütülüyor” diye belirtti.

Avrupa’nın bu konuda isteksiz olduğu eleştirisi getiren Lavrov, “Eğer AB, kendi çıkarlarına uygun şekilde yönetilseydi, Avrupa’daki sığınmacıların Suriye’ye dönmesine ilgi gösterirdi” dedi.

LAVROV İLE ÇAVUŞOĞLU ARASINDA GÖRÜŞME

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. Çavuşoğlu, Singapur’da yapılan 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında ikili temaslarda bulunuyor.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşı Lavrov ikili iş birliği alanlarının yanı sıra başta Suriye olmak üzere bölgesel gelişmeleri değerlendirdi.

Kaynak: Artı Gerçek

Exit mobile version