İdlib’de tansiyon yükseldi

Önceki gün sabah saatlerinde Suriye’nin İdlib bölgesinde aralıklarla iki defa hedef alınan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) gözlem noktalarından biri, akşam saatlerinde yine hedef alındı. Top ve havan atışı ile hedef alınan 10. gözlem noktasında Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamaya göre 1 asker yaşamını yitirdi, 3 asker de yaralandı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamanın devamında havan ve top atışının Suriye ordusu tarafından kontrol edilen bölgeden geldiği ve saldırının kasıtlı olarak yapıldığının değerlendirildiği belirtildi. Rusya’nın Ankara Ataşesi’nin Genelkurmay Başkanlığı’na çağrılarak Rusya nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğunun da belirtildiği açıklamada “Saldırıların en ağır şekilde cezalandırılacağı iletilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Karşılıklı atışlar

Bu arada bölgedeki yaralı askerleri hastaneye sevk etmek için bölgeye gelen Türk helikopterlerinin taciz ateşine uğradığı belirtildi. Rusya Ataşesi’nin Genelkurmay Başkanlığı’na çağrılmasının ardından TSK’nin de gözlem noktasını hedef alan Suriye ordusu noktalarını hedef aldığı belirtildi. MSB, gözlem noktasını hedef alan Suriye ordusu noktalarının ”etkili şekilde hedef alındığını” kaydetti. Suriye ordusunun da karşılık verdiği bildirilirken, bölgedeki tansiyon giderek artıyor.

Rusya bastırıyor

Çatışmaların yükseldiği İdlib’de bu ay başında da TSK’nin bölgedeki gözlem noktaları benzer saldırılarla hedef alınmıştı. Ankara, Rusya’dan bölgeye önceki ay operasyon başlatan Suriye ordusunu durdurmayı istiyor ancak Moskova’dan henüz bu konuda olumlu bir adım gelmedi. Rusya, bölgede ‘teröristlerin’ hedef alındığını belirterek Suriye ordusunun destekleneceğini ifade ediyor. Ankara’dan ‘ılımlı muhalifler’ olarak kodladığı ÖSO’nun, El Nusra’dan ayrıştırmasını bekleyen ve bu konuda anlaşma yapan Rusya, sık sık bunun henüz gerçekleşmediğini belirtiyor.

Uzmanlar, Rusya’nın S-400 alımı konusunda ABD ile kriz yaşayan Ankara’ya İdlib’de baskı yaptığını vurguluyor. ABD, S-400 hava savunma sisteminden vazgeçmesi için Ankara’ya mühlet verirken, Rusya da Ankara’nın vazgeçmemesi için İdlib’i alma kozunu hatırlattığı ifade ediliyor.

Kaynak: Yeni Yaşam

 

İlginizi çekebilir