ICAD Cumartesi Anneleri’nin 800’üncü haftasını selamladı

Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Komite, Cumartesi Anneleri’nin, 800’üncü haftasını selamlayarak, herkesi kayıp yakınlarının sesi olmaya çağırdı. 

Uluslararası Gözaltında Kayıplara Karşı Komite (ICAD) Uluslararası Büro, Cumartesi Anneleri’nin gözaltında kaybedilen yakınlarını akıbetini sormak, faillerin yargılanması talebiyle başlattığı “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eyleminin 800’üncü haftasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 

Sınırları aştı 

Devletin sistematik baskı ve saldırılarına rağmen Cumartesi Anneleri’nin, Türkiye ve dünyanın en uzun erimli eylemini gerçekleştirdiğini kaydeden ICAD, sınırları aşan bu eylemin birçok ülkede kayıp yakınlarının mücadelesiyle buluştuğuna dikkati çekildi.

Açıklamada, farklı ülkelerde organize ettiği uluslararası kurultaylarla Latin Amerika’dan Asya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar onlarca ülkeden kayıp yakınlarını buluşturarak, bu mücadeleye katkı sunmaya çalıştığını vurgulandı.

Mücadeleye ses olun çağrısı

“Gözaltında kaybedilenlerin akıbetinin ortaya çıkarılması ve sorumluların cezalandırılması için yürütülen mücadele güncelliğini korumaktadır” diye belirtilen açıklamada, şunlar ifade edildi: “800’üncü haftasında Cumartesi Annelerinin mücadelesini selamlıyoruz. ICAD, Cumartesi Anneleri’nin 800’üncü hafta eylemleri vesilesiyle, gözaltında kayıplara karşı mücadeleyi güçlendirmek, Cumartesi Annelerinin sesini dört bir yana yaymak, gözaltında kayıpları unutmamak ve unutturmamak için tüm duyarlı insanları her alanda sokağa çıkmaya çağırmaktadır. Gözaltında kayıpların akıbetlerinin açıklanmasını ve tüm sorumluların yargılanması için mücadeleyi büyütelim. Gözaltında kayıpları unutmayacak, katilleri affetmeyeceğiz.”

İlginizi çekebilir