İBB Meclisi’nde, CHP’nin “Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu” ve “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” kurulması önerileri AKP’lilerin karşı çıkması nedeniyle reddedildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığında ikinci toplantısını gerçekleştirdi.

Toplantıda İBB Meclisi’nin ihtisas komisyonları belirlendi.

CHP’nin “Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu” ve “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” kurulması teklifleri, AKP ve MHP’li üyelerin oyları ile reddedildi.

bianet’te yer alan habere göre AKP ve MHP’li meclis üyeleri, ‘Sosyal Politikalar’ başlığında madde bağımlılığına dair politika geliştirebileceği gerekçesiyle, bu öneriyi reddetti.

Yine AKP ve MHP’li üyelerin, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu”nun adının “Kadın, Aile ve Çocuk Komisyonu” olarak değiştirilmesi istediği de belirtildi.

Ayrıca CHP’nin “Kent ekonomisi ve meslek odaları” komisyonunun adına “sendikalar”ın eklemesi önerisi de kabul edilmedi.

Komisyon üye sayısı düşürüldü

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre de AKP’nin önerisi ile 25 yıldır dokuz olan komisyon üye sayısı ise sekize düşürüldü.

Böylece CHP’nin komisyonlardaki temsil oranı da azalmış oldu.

312 sandalyeli İBB Meclisi’nde partilere göre üye dağılımı şu şekilde:

  • AKP: 176
  • CHP: 128
  • İYİ Parti: 4
  • MHP: 4

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2’nci oturumunun tamamını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

https://twitter.com/ekrem_imamoglu/status/1121008745645920256?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1121008745645920256&ref_url=http%3A%2F%2Fgazetekarinca.com%2F2019%2F04%2Fibbde-toplumsal-cinsiyet-esitligi-komisyonu-kurulmasi-teklifine-akpden-ret%2F

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…