Hrant Dink katledildiği yerde anıldı

Katledilen gazeteci Hrant Dink, saldırıya uğradığı noktada anıldı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin üzerinden 15 yıl geçti. Dink için Sebat Apartmanı önünde anma töreni düzenlendi.

Şişli Halaskargazi Caddesi’ndeki eski Agos gazetesinin önünde düzenlenen anma törenine eşi Rakel Dink, çocukları ve arkadaşları katıldı. Binaya Dink’in anma töreni için asılan pankartta “15 Eksik Yıl” sloganı yer aldı.

Hrant’ın Arkadaşları’ndan Bircan Yorulmaz, 15 yıldır ilk kez törene katılamadı. Yorulmaz’ın, Sincan Cezaevinden gönderdiği mesajı Emel Kurma okudu.

Rakel Dink, gözyaşları arasında şu konuşmayı yaptı:

15 yıl oldu. 15 eksik yıl. O günün çocukları büyüyorlar. Çözemediğimiz her sorunu onların omuzlarına yıkıyoruz. Sorunun sahibi de sebebi de biz değilmişiz gibi bir de tutup cepheye çocukları gençleri sürüyoruz. Oysa bizim kanlı mirasımız olmasa tüm dünyadaki akranlarıyla, tüm farklılıklarıyla başka bir gelecek hayali kurabilir ve gerçekleştirebilirler. Zaten yeterince sorunları olacak daha ne depremler göreceğiz. Şu geçmişin kilidini açalım da özgür kalsın acı dolu ruhlar…

Bu topraklarda yükselen her itiraza ‘dış güçler’ dediler. Gezi Direnişi’nde gençler, önce kendi yaşadıkları alanı korumaya çalıştılar… Onlara da dış güçler dediler. Ey yöneticiler geçekten adil mi karar verirsiniz. Kastettiğin devlet gücünün…

Seni andığımız her 19 Ocak’ta seni ve diğerlerini hatırlatmaya çalıştık. Resimler yan yana konduğunda, albümler açıldığında belki katiller ortaya çıkar diye. Karanlığın meyvesiz işlerine ortak olmayın. Dostlarımızı yıllarca hapiste bekletiyorlar…Saçma sapan gerekçelerle hapislere koydular. Artık gerekçe de sunmuyorlar. Sesin kulağımızda sözümüz söz.

Kaynak: KARINCA

İlginizi çekebilir