Hong Kong’da Protestocular Havalimanına Girdi: Uçuşlar İptal

Hong Kong’da suçluların Çin’e iadesini kolaylaştıran tasarıya karşı düzenlenen protestolar devam ediyor. Hong Kong Uluslararası Havalimanı’nda giren protestocular tüm uçuşları iptal ettirdi.

Hong Kong’da iki aydır devam eden olaylarda, protestolara polis müdahalesinin sertleşmesine tepki olarak binlerce kişi sabah saatlerinde havalimanının ana terminalini, geliş ve gidiş salonlarını işgal etti.

Son olarak dört gün önce de havalimanına taşınan gösterilerde binlerce gösterici havalimanını işgal etmiş ve sloganlar atarak oturma eylemi yapmıştı. Protestolar nedeniyle hem terminaller içerisinde hem de havalimanı dışında ciddi bir yoğunluk yaşanırken yetkililer bugün bütün uçuşların iptal olduğunu duyurdu.

Karar göstericilerin sayısının giderek artması yolcuların check-in ve varış işlemlerini tamamlamasını yavaşlattığı için alındı.

“Sadece yolcu alımına başlanan ve iniş izni alan uçaklara izin var”

Havalimanı İdaresi Sözcüsü Yang Guang, yaptığı açıklamada, binlerce kişinin katıldığı gösterilerin havalimanı operasyonlarını ciddi şekilde aksattığını belirtti.

Yang, şiddet ve suça dönen gösterilere karşı hoşgörü ve merhamet gösterilmeden sert tedbirler alınması gerektiğini savundu.

“Hong Kong’da durum, bölgenin geleceği hakkında endişelenen herkesin kanunu çiğneyenlere ve şiddete başvuranlara ‘hayır’ demesi gereken bir dönüm noktasına gelmiştir.” ifadesini kullanan Yang, bugün sadece yolcu alımına başlanan ve iniş izni alan uçuşların yapılacağını, diğer uçuşların tümünün iptal edildiğini kaydetti.

Diğer yandan, Hong Kong polisi tarafından gelecek gösterilere müdahalede kullanabileceği belirtilen tazyikli su fışkırtma aracının tanıtımını yaptı.

Hong Kong’daki protestolar

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Hong Kong’da hüküm giyen veya haklarında suçlama iddiaları bulunan kişilerin Çin’e, Makao Özel İdari Bölgesi’ne ve Tayvan’a iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı ve buna karşı yapılan protestolarla dünya gündeminin ilk sıralarında yer alıyor.

Söz konusu yasa tasarısının görüşülmesi, protestolar nedeniyle 15 Haziran’da askıya alınırken, gösterilerine devam eden protestocular ise yasa tasarısı resmi olarak iptal edilene kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıklamıştı.

Kaynak: BİANET   (AA)

İlginizi çekebilir