Phillip Cocu’nun Fenerbahçe teknik direktörlüğünden kovulması memleketi Hollanda’da da yankı buldu. “Bu evlilik baştan yanlıştı”, “Ali Koç açısından savunulabilir bir durum kalmadı” gibi yorumlar yapıldı.

İstanbul serüveni 123’üncü gününde sona eren Fenerbahçe Teknik Direktörü Phillip Cocu’nun görevden alınması memleketi Hollanda’da geniş yankı buldu. Hollanda Televizyonu’na (NOS) göre, ‘Cocu’nun Fenerbahçe ile olan evliliği en başından beri yanlıştı’.  Türk futbolu uzmanı Yordi Yamali’ye göre ise Fenerbahçe ile Phillip Cocu arasında en başından beri bir etkileşim olmadı.

Hollandalı çalıştırıcının PSV’de yetenekli bir teknik direktör olduğunu kanıtladığını belirten Yamali, “PSV Eindhoven’de kendisini dinlemeye hazır, genç yeteneklerle çalıştı” dedi. Ancak Yamali’ye göre, İstanbul daha farklıydı. Çünkü Fenerbahçe’de büyük isme sahip oyuncularla çalıştı. Hollandalı yorumcu, büyük Türk kulüplerinin kaybetmeye ve özellikle de kendi sahalarında yenilmeye asla tahammül edemediklerini vurguldı.

Cocu’nun Türkiye’de başarı şansının kalmadığını savunan Yamali, 48 yaşındaki teknik adamın, başka bir ülkede takım bakması gerektiğini söyledi. Yamali’ye göre son dört ayda Türkiye’de kötü bir ün kazanan Cocu, “Türkiye benim için uygun bir yer değildi ama yine de denemeye değerdi” diye düşünecek.

Fenerbahçe’nin Rizespor yenilgisi sonrasında “Cocu için alarm zilleri çalıyor” diyen De Volkskrant gazetesi, “Görevden alınması an meselesi. Türkiye’de beklemek için zamanın yok, başarmak zorundasın” yorumunu yapmıştı. Gazete, Hollandalı çalıştırıcının nihayetinde görevden alınmasını “Fenerbahçe, beşinci yenilginin ardından Cocu’yu kovdu” başlığıyla duyurdu.

‘ALİ KOÇ İÇİN SAVUNULABİLİR BİR DURUM KALMADI’

Brabant televizyonu, Türkiye’de ve yurtdışında milyonlarca taraftarı bulunan Fenerbahçe’de yönetimlerin, kötü performans gösteren teknik direktörleri göndermekte tereddüt etmediğine işaret etti. Televizyona göre, doğum gününden bir gün önce işine son verilen Cocu, Türkiye’nin kolay bir ülke olmadığının farkındaydı. Ancak Ali Koç yönetiminin, kulübün geleceğine ilişkin ciddi, hırslı ve zorlayıcı planları nedeniyle Fenerbahçe’yi çalıştırmayı kabul etti.

AD gazetesi de, devam eden yenilgiler nedeniyle Cocu’nun görevine son verildiğini belirterek, Hollandalı çalıştırıcı konusunda Koç açısından savunulabilir bir durum kalmadığı vurgulandı.

Spor yorumcusu Valentijn Diressen de, De Telegraaf gazetesine yaptığı değerlendirmede, Fenerbahçe’de futbolcular ile teknik direktör Cocu arasında “kimya eksikliği” olduğunu, bu nedenle başarılı sonuçlar alınamadığı söyledi. De Telegraaf’ın haberinde, başından beri Cocu’nun Fenerbahçe’de başının dertten kurtulmadığı öne sürüldü. Cocu’nun istediği takviyelerde geç kalındığını belirten gazete, yardımcı antrenörlerin de Hollandalı çalıştırıcıyı engellemeye çalıştığını yazdı.

Haberde, 15. sırada bulunan Fenerbahçe’nin hem lig hem de Avrupa’da “dramatik bir süreç yaşadığı” vurgulandı.

Kaynak: Gazete Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…