H&M’de Anlaşma Sağlandı, Grev Kararı Geri Çekildi

Grev kararı alan Koop-İş Sendikası ile H&M giyim mağazaları arasında 2 yıllık toplu sözleşme imzaladı. Sendika, çalışanlar arasında eşitsizliğe neden olan konuların imzalanan sözleşme ile giderildiğini açıkladı.

Koop-İş Sendikası’yla İsveç giyim markası H&M arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde grev kararı alınmasının ardından anlaşma sağlandı.

Koop-İş Sendikası’ndan yapılan açıklamaya göre, taraflar arasında anlaşma tutanağı Koop-İş Sendika Genel Başkanı Eyüp Alemdar ile H&M Ülke Müdürü Müge Arpacıoğlu tarafından imzalandı.

Yaklaşık 2 bin 600 çalışanı ilgilendiren TİS ile ücretlere bu yılbaşında yapılan zamma ilave olarak yüzde 3 oranında iyileştirme yapıldı.

Koop-İş’in bu noktada teklifi asgari ücretle çalışan işçiler için yüzde 20, asgari ücretin üzerinde çalışan işçiler için ise yüzde 17’lik zamdı.

Eşitsizlikler giderildi

İmzalanan TİS ile birlikte anlaşma sağlanamayan bir diğer madde olan haftalık izin sürelerinin eşitliği konusunda ise anlaşma sağlandı. İmzalanan TİS çalışanlara haftada iki günlük izin sağlıyor.

bianet’e konuşan Koop-İş Sendikası Basın Temsilcisi Umut Yıldırım, anlaşma sağlanan diğer konuların yemek ücretleri ve bayram harçlığı olduğunu bilgisini paylaştı.

Yarı zamanlı çalışanlar arasındaki adaletsizliğin de giderildiğini belirten Yıldırım, “Sözleşme çalışanların çalışma takvimleri en geç bir ay öncesinden belirlenmiş ve duyurulmuş olması gerektiği şekline düzenlendi” dedi.

Prim ve sosyal yardım maddelerinde anlaşma sağlandı

Yıldırım sözleşme ile tüm çalışanlara bu yıl için 30 günlük, 2020 için 35 günlük, 2021 içinse 40 günlük ücretleri tutarında ikramiyenin Aralık ayı ücreti ile beraber verilmesi hükme bağlandığını söyledi.

Yıldırımı ayrıca sözleşmeyle ilk defa part-time çalışanlar dahil olmak üzere herkese 2020’ye kadar aylık 120 lira, 2020’den sonra 130 lira, 2021’den sonra ise aylık 140 lira sosyal yardım yapılacağını açıkladı.

Kaynak: BİANET   (Hikmet Adal)

İlginizi çekebilir