Hindistan’da kuraklık çiftçi intiharlarına neden oluyor

Hindistan’da aşırı sıcaklar hayatı felç ediyor. Kuraklık yüzünden son 5 senede 4 bin 700 çiftçi intihar etti.

Hindistan’da 50 dereceyi aşan aşırı sıcaklıkların yol açtığı kuraklık nedeniyle yüzlerce köy boşaltıldı. Susuzluk nedeniyle hasta ve yaşlıların dışında nüfusun yüzde 90’ının evlerini terk ettiği belirtiliyor.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de pazartesi günü hava sıcaklığı 48 dereceye çıktı. Racastan eyaletine bağlı Çuru kenti de 50 dereceyi aşan sıcaklıkla dünya üzerindeki en sıcak yer oldu.

KURAKLIK HAYATI FELÇ ETTİ

Guardian gazetesi Maharaştra eyaletine bağlı Beed kenti yakınlarındaki 2000 nüfuslu Hatkarvadi kasabasında sadece 10-15 kişinin kaldığını aktardı. Bölgede hava sıcaklığının 45 dereceye ulaşmasından sonra kuyuların tamamen kuruduğu haber veriliyor. Hint yetkililer, Aralık’tan beri devam eden kuraklığın etkilerinin 1972’de 25 milyon kişiyi etkileyen kıtlıktan daha ağır olduğunu söylüyor.

Kuraklığın Karnataka ve Maharaştra’da toplam sekiz milyon çiftçiyi etkilediği, köylülerin her gün su kavgası yaşadığı belirtiliyor. Kuraklık nedeniyle çok sayıda hayvanın telef olduğu, mısır, soya, pamuk, misket limonu ve baklagiller hasadının yapılamadığı için bölge ekonomisinin darbe aldığı bildiriliyor.

SON 5 YILDA 4700’DEN FAZLA ÇİFTÇİ İNTİHAR ETTİ 

Büyük Okyanus’taki hava akımının tersine dönmesiyle oluşan hava-atmosfer olayı El Nino ve küresel ısınmanın dünya genelinde kuraklıkların daha ağır ve daha sık görülmesine neden olduğuna dikkat çekiliyor. Bu durumun, kurak bir ülke olan Hindistan’ı daha fazla etkilediği vurgulanıyor. Bilim insanları, küresel ısınma ve nüfus artışıyla sıcaklıkların yükselmeye devam edeceğini ve ülkede su sıkıntısının daha da ağırlaşacağını söylüyor.

Hindistan’ın en kurak bölgesi olan Maratvada’da son beş yılda 4700’den fazla çiftçi intihar etti. Sadece geçen yıl intihar eden çiftçilerin sayısı 947.

HALK KİRLİ SU TÜKETİYOR

Beed kentinde içme suyunun tamamen tükendiği, insanların çamaşırlarını, bulaşıklarını yıkayamadıkları ve tuvaletlerinin sifonunu çekemediği belirtiliyor. Halkın kirli su tüketmeye başlaması nedeniyle hastaneler ishal vakalarıyla baş etmekte zorlanıyor.

Guardian’a göre, parası olanlar, tonu yaklaşık beş dolara tankerle su getirtiyor. Ancak kurumuş barajlar ve göllerin dibinden çekilen bu çamurlu ve tuzlu suları tüketenlerin çoğunun hastaneye kaldırıldığı, ineklerin bile bu suyu içmediği söyleniyor.

35 BÜYÜK BARAJ KURUDU

Sadece Maharaşta eyaletinde 20 bin köyde içme suyu sorunu yaşanıyor. Bölgede 35 büyük baraj tamamen kurudu. Bin kadar küçük barajda su seviyeleri yüzde 8’in altına indi. Bu barajlara su veren nehirler çorak topraklara dönüştü.

2020’DE 21 KENTTE YERALTI SU KAYNAKLARI TÜKECEK

Hindistan’ın su ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan yeraltı suları hızla azalıyor. Geçen yıl yayımlanan bir rapora göre aralarında Yeni Delhi, Bengaluru, Çennai ve Haydarabad’ın da bulunduğu 21 kentte 2020’ye kadar yeraltı su kaynaklarının tamamen tükeneceği öngörüsünde bulunuldu.

Kaynak: BBC Türkçe

İlginizi çekebilir