Hindistan’da genel greve 200 milyon işçi katıldı

Hindistan’da artan fiyatlar ile asgari ücret ve sosyal güvenlik konularında yaşanan sorunlar nedeniyle 200 milyon işçi genel greve gitti.

Hindistan’da merkez işçi sendikalarının çağrısıyla 8-9 Ocak 2019 günlerinde Narendra Modi merkez hükümetinin ekonomi politikalarına karşı düzenlenen 48 saatlik genel grev başladı. Hindistan Sendika Kongresi Genel Sekreteri Amarjeet Kaur, yaptığı açıklamada, yaklaşık 200 milyon işçi ve çalışanın iki gün sürecek genel greve katıldığını kaydetti.

Ülkenin tüm eyalet ve şehirlerinde gösteriler, oturma eylemleri, mitingler, yürüyüşler düzenleniyor.

Sendikalı ve sendikasız, kentsel ve tarımsal tüm alanlardan yaklaşık 200 milyon işçinin katıldığı genel greve emekçi köylüler de aktif katılıyor.

Tarımsal krizin sonuçlarının etkisiyle daha fazla yoksullaşan küçük (ve emekçi) köylüler Kasım sonunda Yeni Delhi’de iki gün boyunca protesto gösterileri düzenlemişti.

48 saatlik genel grev, Narendra Modi liderliğindeki merkez hükümetin emek düşmanı politikalarına karşı düzenleniyor. Başta artan işsizlik olmak üzere düşük ücretler, sendika karşıtı politikalar gibi emekçilerin yaşadığı diğer temel sorunlar dile getiriliyor.

Grev nedeniyle günlük hayatta aksamalar yaşanırken, okullarda iki gün boyunca eğitime ara verildi.

Bu arada Batı Bengal eyaletinin başkenti Kalküta’da polisin taş atan göstericilere müdahale ettiği belirtildi.

Kaynak: DUVAR-Alınteri

İlginizi çekebilir