HDP’nin Aydın’da 16 bin geçersiz oyun yeniden sayılması için yaptığı başvuru 2 üyenin itirazına rağmen 5 oyla kabul edildi. Sayım için mahzene inen heyetten iki üye, bir torbayı açtıktan sonra kararlarını değiştirince sayım iptal edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Aydın İl Örgütü’nün 24 Haziran Milletvekili seçimlerinin sandık sonuçlarına dün Efeler İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz bugün karara bağlandı. HDP’nin başvurusunu değerlendiren İlçe Seçim Kurulu heyeti oylama yaptı. Kurul Başkanı Ali Serin ve Kurul Üyesi Muhammed El’in itirazına karşılık 5 üye geçersiz sayılan 16 bin oyun yeniden sayılmasına karar verdi.

Alınan kararın metni imzalanmadan oy sayımı için, kurul üyeleri 2 memuru da yanlarına alarak oy torbalarının bulunduğu mahzene indi. Mahzende bulunan torbalardan biri açıldıktan sonra kurul üyelerinden Murat Özkan ve Gürkan Atik, aniden sayım yönünde verdikleri olumlu karardan vazgeçtiklerini ve sayımın yapılmaması yönünde karar aldıklarını belirtti. Bunun üzerine kurul HDP’nin itirazının reddedildiği yönünde karar verildiğini savunarak, açılan torbayı yeniden mühürledi.

HDP’li yetkililer yaşanan durumu tutanakla kayıt altına aldı.

‘YAŞANANLAR AÇIK HUKUKSUZLUK’

HDP Aydın İl Eşbaşkanı Barış Göze, yaşananların açık bir hukuksuzluk olduğunu belirtirken, torbalarda geçersiz sayılan oyların HDP oyları olduğunu söyledi. Çuval açıldıktan sonra kararın değiştiğini belirten Göze, İl Seçim Kuruluna itirazda bulunduklarını belirterek, gereğinin yapılmasını istediklerini söyledi. Göze, sayımın yapılması durumunda bir milletvekilinin HDP’ye geçeceğinin yaşananlarla kesinlik kazandığını söyledi.

kaynak:mezepotamyaajansı

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…