Çalışma henüz ham aşamada ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘Yeni Ekonomi Programı’nda açıkladığı reform çalışmalarını yürüten danışman ekibin otomatik BES’te yeni bir ‘reform‘ yapmayı planladığı biliniyordu. Danışmanlar bu amaçla, Türkiye Sigorta Birliği’nden de destek alıyor.

Emeklilik şirketleri istiyor

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre düşünülen model, emekli olana kadar sistemden çıkışı yasaklıyor. Emeklilik şirketlerinin de istediği belirtilen bu model kabul görürse şimdiye kadar çalışanların zorunlu olarak sisteme kaydedildiği, ‘otomatik BES’ çalışanların emekliliğine kadar zorunlu olacak. Bu süre bazında çalışan zorunlu sebepler dışında sistemden çıkamayacak.

BES’ten çıkmanın istisnaları: Ölüm, ilk ev…

Çıkılabilmesi için ölüm, ağır hastalık, sakatlık gibi sebepler gerekecek.

Sistemden çıkış için diğer bir gerekçe de çalışanın ilk evini alacak olması. Bu durumda yüzde 25’lik devlet katkısı da ev için ödenecek. Evin peşinatının yüzde 25’i devlet tarafından sağlanmış olacak. Bu bağlamda TOKİ ile çalışmalar yapılması planlanıyor.

Çalışanların mevcut BES’i otomatiğe girecek

Haberde, “Şu anda otomatik olan BES’in bu şekilde mecburi kılınması halinde gönüllü BES’te hesabı olan çalışanları da kapsaması gerekecek” dendi.

Çalışmayanların BES’i etkilenmeyecek

Habere göre çalışmayanların BES’i ise olduğu gibi devam edecek. Aynı şekilde işveren katkılı fonlar da emekli olana kadar sürecek ancak bu fonlarda bulunan çalışanlara bir daha BES yapılmayacak, mevcut BES’leri devam edecek.

İşten çıkarılanın BES’i donacak ama para çekemeyecek

İşten çıkan veya çıkarılanların ise hesaplarının çalışma süresince dondurulacağı, fonda biriken parasının ise işlemeye devam edeceği belirtiliyor.

Avusturya modeli olarak sunulacak

Haberde, bakanlığın düşündüğü bu sistemin ‘Avusturya modeli’ olduğu da öne sürüldü.

Mevcut düzenlemede çalışanlar otomatik olarak kaydedilse de istedikleri zaman yüzde 25 devlet katkısının bir bölümünü bırakarak BES’ten çıkma hakkına sahip.

Kaynak: Diken

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…